Ustawa antysmogowa ma uderzyć w niską emisję
Opracowane przez Platformę Obywatelską regulacje w ramach tzw. ustawy antysmogowej mają na celu umożliwienie sejmikom wojewódzkim wprowadzania zakazów stosowania najbardziej zanieczyszczających powietrze instalacji do ogrzewania.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, dzięki ustawie antysmogowej sejmiki wojewódzkie będą mogły ograniczać lub nawet zakazywać eksploatacji urządzeń grzewczych emitujących do atmosfery szkodliwe substancje i powodujących tzw. niską emisję będącą problemem większości polskich miast.
Jak wynika z raportów organizacji ekologicznych, a także raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, Polska posiada najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a niewdrożenie do polskiego prawa unijnych regulacji mających służyć poprawie jakości powietrza grozi karami liczonymi w miliardach złotych.
Zgodnie z projektem ustawy antysmogowej, ten stan rzeczy ma zmienić prawo uchwalane na poziomie województw. – Warto dać sejmikom większą elastyczność dotyczącą nie tylko rodzaju paliwa, lecz także parametrów instalacji, bo węgiel nie musi być tak szkodliwy, jeśli się go prawidłowo spala – tłumaczy na łamach „Gazety Prawnej” poseł PO Tadeusz Arkit.
Obecne prawo nie daje samorządom możliwości wprowadzania zakazów korzystania z szkodliwych instalacji do ogrzewania. Przekonał się o tym sejmik województwa małopolskiego, którego zakaz korzystania z pieców węglowych został zakwestionowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Jak podaje „GP”, projekt ustawy antysmogowej ma ponadto umożliwić m.in. ograniczanie ruchu samochodowego w dużych miastach poprzez tworzenie stref ograniczonej emisji spalin, w których będzie obowiązywać zakaz wjazdu aut niespełaniających norm środowiskowych.
gramwzielone.pl