PTPiREE: poprawka prosumencka wygeneruje „mechanizm socjalizacji kosztów”

PTPiREE: poprawka prosumencka wygeneruje „mechanizm socjalizacji kosztów”
Bert K, flickr cc

Przed jutrzejszym głosowanie w Sejmie Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) ocenia poprawkę prosumencką, wskazując, że „zapisy w ustawie o OZE dotyczące energetyki rozproszonej wpłyną znacząco na wysokość opłat za energię dla wszystkich odbiorców oraz wymuszą wzrost inwestycji infrastrukturalnych w systemie elektroenergetycznym Polski”.

Robert Stelmaszczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, wzywa w komunikacie PTPiREE do poparcia w Sejmie poprawek przygotowanych przez senatorów PO, które eliminują tzw. poprawkę Bramory.

– Zaproponowaną przez Senat poprawkę, określającą cenę gwarantowaną dla zakupu energii z mikroinstalacji na poziomie 210%, można uznać za racjonalny kompromis pomiędzy oczekiwaniami prosumentów, a możliwościami odbiorców energii i interesem społeczno-gospodarczym Polski. Propozycja Senatu pozwoli na bardziej zrównoważony rozwój mikroinstalacji, co z kolei umożliwi Operatorom Sieci Dystrybucyjnych perspektywiczne planowanie rozwoju sieci pozwalające na bardziej systematyczne i etapowe przyłączanie nowych mikroźródeł – komentuje Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

REKLAMA

Prezes PTPiREE twierdzi ponadto, że przyjęcie poprawki prosumenckiej byłoby niekorzystne ze względu na zły stan sieci energetycznych.

REKLAMA

– W wielu obszarach kraju sieci dystrybucyjne wymagają pilnych inwestycji już teraz, a dostosowanie ich do wymagań i standardów przyłączeniowych źródeł rozproszonych pociągnie za sobą konieczność dalszych inwestycji.

PTPiREE powołuje się też w swoim stanowisku na „mechanizm socjalizacji kosztów”.

W ramach tzw. mechanizmu socjalizacji kosztów dodatkowe obciążenia powstałe w wyniku zapewnienia preferencyjnych warunków rozwoju energetyki rozproszonej mogą zostać przeniesione na wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce – czytamy w stanowisku PTPiREE. 

gramwzielone.pl