Dzisiaj możemy poznać wynik głosowania ws. poprawki prosumenckiej

Dzisiaj możemy poznać wynik głosowania ws. poprawki prosumenckiej
Gramwzielone.pl (c)

Dzisiaj około godziny 18. powinniśmy poznać stanowiska poszczególnych klubów poselskich przed jutrzejszym głosowaniem w sprawie poprawek do ustawy o OZE, które wprowadził Senat. Kluczowe dla poprawki prosumenckiej powinno być oświadczenie klubu PiS. Od stanowiska tej partii może bowiem zależeć, czy w finalnej wersji ustawy o OZE znajdzie się poprawka Bramory czy poprawka autorstwa senatorów Platformy Obywatelskiej.

W ostatnich dniach sprawa piątkowego głosowania nad poprawką prosumencką zaktywizowała środowisko zwolenników energetyki obywatelskiej. We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. nowoczesnej energetyki, w którym wzięli udział autorzy poprawki prosumenckiej, czyli posłowie Artur Bramora (PSL), Jacek Najder (TR) oraz Cezary Olejniczak (SLD), a także obecni i przyszli prosumenci.

 Cały czas liczę, że walka o prawdziwą demokrację energetyczną zakończy się dla nas pozytywnie w piątek. Wcześniej dawałem temu scenariuszowi, który jest w trakcie, 1% szans, teraz daję 51% – oceniał poseł Bramora, dodając, że cały PSL – zgodnie z uchwałą tej partii – powinien zagłosować za poprawką prosumencką. Kilka dni temu potwierdził to też minister gospodarki i szef „ludowców” Janusz Piechociński, który wcześniej – wraz ze skupioną wokół niego grupą posłów PSL – zagłosował przeciwko poprawce Bramory.

REKLAMA

Z drugiej strony, w ostatnich dniach do odrzucenia poprawki Bramory wzywali posłów przedstawiciele koncernów energetycznych, w czym przodowało PGE. Prezes tej firmy Marek Woszczyk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wskazał, że poprawka prosumencka naraża na wysokie koszty odbiorców energii.

 Taki system nadmiernego wsparcia mógłby doprowadzić do sytuacji, w której zarabia stosunkowo niewielka grupa osób, ale wszyscy zapłaciliby wyższe rachunki za prąd – zapewniał na łamach „RZ” Marek Woszczyk.

Z kolei Monika Morawiecka, dyrektor departamentu strategii w Polskiej Grupie Energetyczne, wzywała w wywiadzie dla Polskiego Radia do rezygnacji z inwestycji w mikroinstalacje OZE i do inwestowania w duże źródła OZE, takiej jak farmy wiatrowe. Dodała, że z inwestycjami w prosumenckie źródła OZE warto poczekać jeszcze kilka lat.

– Trzeba się zastanowić, czy warto rozwijać te drogie źródła już teraz, czy jeszcze poczekać. Pamiętajmy, że technologie mikroźródeł tanieją.  (…) Za parę lat możemy zapłacić za to samo 30-40% mniej – mówiła Monika Morawiecka, wzywając do poparcia poprawki senackiej kosztem taryf gwarantowanych.

Z apelem do posłów o odrzucenie poprawki Bramory i o poparcie poprawki senackiej wystąpił też zrzeszający państwowe koncerny energetyczne Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), który ocenił, że poprawka senacka to „faktyczne wsparcie dla małych prosumentów – poprzez ograniczenie dostępności taryfy gwarantowanych tylko dla instalacji przyłączonych do sieci najniższych napięć, czyli rzeczywiście tam, gdzie są prawdziwi prosumenci – odbiorcy”.

Przedwczoraj w Sejmie odbyło się posiedzenie sejmowej komisji ds. energetyki, podczas którego jej członkowie rekomendowali – podobnie jak przed pierwszym głosowaniem w Sejmie – odrzucenie poprawki Bramory.

Podczas posiedzenia komisji energetyki swój opór przeciwko poprawce Bramory podtrzymali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz szef tej komisji poseł PO Andrzej Czerwiński.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz i poseł Czerwiński podczas posiedzenia komisji ds. energetyki powtórzyli opinie, zgodnie z którymi przyjęcie poprawki Bramory przełożyłoby się na duży wzrost cen energii dla odbiorców końcowych, a także, iż mieliby na niej zarobić głównie chińscy producenci paneli fotowoltaicznych.

Dzisiaj poznamy stanowiska klubów poselskich

REKLAMA

Dzisiaj w Sejmie, około godziny 18., poseł Czerwiński przedstawi sprawozdanie sejmowej Komisji ds. energetyki o uchwale Senatu w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii, prawdopodobnie krytykując poprawkę Bramory i wzywając do jej odrzucenia w jutrzejszym głosowaniu.

Po wystąpieniu szefa sejmowej komisji ds. energetyki zaplanowano też krótkie wystąpienia przedstawicieli poszczególnych klubów parlamentarnych, którzy ustosunkują się do ustawy i poprawek wniesionych przez Senat.

Kluczowa będzie opinia reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości.

Wiadomo, że przeciwko taryfom gwarantowanym w poprawce Bramory zagłosuje Platforma Obywatelska, która jest od początku niechętna większemu wsparciu energetyki prosumenckiej.  

Można się natomiast spodziewać, że poprawkę Bramory poprą pozostałe partie, które zagłosowały za nią podczas pierwszego głosowania nad ustawą o OZE w Sejmie z 16 stycznia br.

Za poprawką Bramory zagłosował wówczas także PiS. Decyzja tej partii teraz jest jednak niepewna. PAP informował ostatnio, że do poparcia poprawki senackiej posłów PiS będzie przekonywać Platforma Obywatelska, która dzięki PiS chce doprowadzić do odrzucenia poprawki Bramory podczas jutrzejszego głosowania.  

Przedwczoraj, podczas posiedzenia „prosumenckiej” komisji w Sejmie, o walce o poparcie PiS dla poprawki Bramory zapewniała posłanka PiS Anna Zalewska.

– Uważam, że te pieniądze powinni zarabiać obywatele. Mi nie żal tych pieniędzy. Żal mi ich dla dużych farm wiatrowych. Będę się starała robić wszystko, aby przekonać swój klub, abyśmy utrzymali tę poprawkę – powiedziała posłanka Zalewska, nie deklarując jednak jak jej partia zachowa się w głosowaniu.

Również przedwczoraj na temat wsparcia dla prosumentów wypowiedział się poseł Piotr Naimski z PiS, który podczas posiedzenia komisji ds. energetyki wskazał zarówno na zalety poprawki Bramory jak i poprawki senackiej. Poseł Naimski również uniknął jednak deklaracji na temat tego, jak zagłosuje w piątek PiS.

Do odrzucenia poprawki senackiej jutro posłowie będą potrzebować większości bezwzględnej tj. liczby głosów większej niż sumy głosów przeciw i wstrzymujących się. Jeśli PiS poprze poprawkę Senatu lub wstrzyma się od głosu, wówczas zwolennikom poprawki Bramory prawdopodobnie nie uda się uzyskać większości niezbędnej do obronienia poprawki Bramory. 

Lista poprawek wniesionych do ustawy o OZE przez Senat (link)

Wyniki głosowania nad poprawkami Senatu podczas posiedzenia komisji ds. energetyki (link)

gramwzielone.pl