Powstała największa na świecie farma fotowoltaiczna

Powstała największa na świecie farma fotowoltaiczna
First Solar press

W tym tygodniu w Kalifornii oficjalnie uruchomiono największą na świecie farmę fotowoltaiczną. Moc projektu o nazwie Desert Sunlight wynosi 550 MW.

Budowa farmy fotowoltaicznej na kalifornijskiej pustyni Mojave trwała ponad 3 lata, a przy konstrukcji zatrudniono w sumie 440 pracowników.

Farma fotowoltaiczna Desert Sunlight składa się z 8,8 mln cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych CdTe, które wyprodukował amerykański First Solar.

REKLAMA

First Solar jest też deweloperem projektu. Właścicielami są fundusze Nextera Energy Resources, GE Energy Financial Services i Sumimoto Corporation of America.

Energię z farmy fotowoltaicznej Desert Sunlight kupią lokalni operatorzy, z czego 300 MW zarezerwowano na podstawie umowy PPA firmie Pacific Gas & Electric Company, a pozostałe 250 MW kupi Southern California Edison.

Szacuje się, że ilość energii, którą będzie produkować Desert Sunlight, wystarczyłaby na zaspokojenie zapotrzebowania na energię generowanego przez 160 tysięcy kalifornijskich gospodarstw domowych.

First Solar informuje, że dzięki uruchomieniu produkcji energii hrabstwo Riverside, w którym powstała największa na świecie farma fotowoltaiczna, będzie zarabiać na podatku pobieranym od zysków ze sprzedaży energii w sumie 15 mln dolarów, a wpływy do budżetu z tytułu podatków od nieruchomości wyniosą 12 mln dolarów.

REKLAMA

First Solar ocenia ponadto pośrednie korzyści dla lokalnej gospodarki i miejscowych firm na 336 mln dolarów.

Projekt Desert Sunlight został zrealizowany z wykorzystaniem federalnego programu gwarancji finansowych inwestycji w sektorze energii odnawialnej (Loan Programs Office – LPO).

Dzięki wsparciu rządu USA w ramach programu LPO powstały też inne, ogromne farmy solarne, m.in. Agua Caliente (Arizona, 290 MW), Antelope Valley (Kalifornia, 266 MW), California Valley (250 MW) czy Mesquite Solar (Arizona, 150 MW). W sumie dzięki LPO w USA powstało już ok. 1,5 GW dużych farm fotowoltaicznych.

First Solar jest obecnie w trakcie budowy kolejnej ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w Kalifornii.

Projekt o nazwie Flats Solar o docelowej mocy 280 MW powstanie w hrabstwie Monterey na obszarze ok. 12 km2. Energię produkowaną ze 130 MW farmy fotowoltaicznej Flats Solar kupi Apple na podstawie 25-letniej umowy PPA. Wartość umowy między First Solar i Apple to 848 mln dol. Rozpoczęcie produkcji energii przewidziano na koniec przyszłego roku.

Powstawanie ogromnych farm PV w USA to w dużej mierze zasługa rządowych programów wsparcia inwestycji w sektorze czystej energii. 

Budowa farm fotowoltaicznych, które powstają obecnie za oceanem, jest objęta 30-procentową federalną ulgą podatkową (Solar Investment Tax Credit – ITC), która po 2016 r. zmaleje do 10%.

gramwzielone.pl