Sektor PV w USA tworzy więcej miejsc pracy niż tradycyjna energetyka

Sektor PV w USA tworzy więcej miejsc pracy niż tradycyjna energetyka
Foto. BlackRockSolar, flickr cc

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Solar Foundation, sektor fotowoltaiczny w USA w ubiegłym roku utworzył więcej miejsc pracy niż sektory związane z wydobyciem i przetwórstwem paliw kopalnych łącznie z operatorami sieci. 

Z informacji przedstawionych przez Solar Fundation, w okresie listopad 2013- listopad 2014 zatrudnienie w amerykańskiej branży fotowoltaicznej wzrosło o 22%, z poziomu 143 tys. do 174 tys. miejsc pracy. 

Połowa z nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze PV przypada na instalatorów, a około 1/5 na miejsca pracy przy produkcji komponentów elektrowni fotowoltaicznych. Pozostałe etaty to m.in. sprzedaż i dystrybucja, a także planowanie projektów.

REKLAMA

Natomiast, zgodnie z danymi federalnej agencji U.S. Bureau of Labor Statistics, przeżywająca okres boomu branża wydobycia gazu i ropy utworzyła w tym samym czasie mniej więcej 12 tys. miejsc pracy (obecnie ok. 216 tys. etatów), a liczba etatów w amerykańskim górnictwie zmniejszyła się niemal o 4 tysiące do poziomu 76,1 tys. Z kolei spółki zajmujące się w USA dystrybucją energii, gazu i wody w okresie od grudnia 2013 r. do grudnia 2014 r. utworzyły 5 tys. nowych miejsc pracy i zatrudniają obecnie około 556 tys. pracowników.

Andrea Luecke z Solar Foundation szacuje, ze w ostatnich czterech latach zatrudnienie w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym wzrosło o 81 tys. miejsc pracy.

REKLAMA

Szacunki Solar Fundation mówią ponadto, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w USA każda jedna na 78 osób zdobywających pracę w amerykańskiej gospodarce rozpoczynała pracę w sektorze fotowoltaicznym, co oznacza, że sektor PV odpowiadał w ubiegłym roku za utworzenie 1,3% nowych etatów w Stanach Zjednoczonych.

Szybki rozwój branży solarnej w ubiegłym roku, przekładający się na tworzenie nowych miejsc pracy szybciej niż średnia krajowa, to kolejny dowód, że możemy oczyścić nasze powietrze i zredukować emisje jednocześnie rozwijając naszą gospodarkę – Solar Fundation cytuje Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku.

W ubiegłym roku w USA przybyło 7,2 GW instalacji fotowoltaicznych. Szczególnie dynamicznie rozwija się tam sektor domowych systemów PV bazujący w dużej mierze na alternatywnych formach finansowania instalacji PV – m.in. na leasingu. 

Z danych Solar Fundation wynika też, że w USA rośnie wydajność firm instalacyjnych, co obniża koszty inwestycji. Jeszcze w 2012 r. do zainstalowania 1 MW w PV potrzeba było 19,5 pracowników, a w ubiegłym roku ta liczba spadła do 15,5 MW.

Średnia pensja instalatora systemów fotowoltaicznych w USA wynosi około 20-24 dol./godzinę. Projektanci systemów PV zarabiają około 30-40 dol./godz., a handlowcy – od 30 nawet do ponad 60 dol./godz. Natomiast średnia pensja pracownika przy produkcji w amerykańskim sektorze PV wynosi niemal 18 dol./godz. 

gramwzielone.pl