Austriacka ustawa o OZE niezgodna z prawem UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ocenił, że przygotowane przez Austrię częściowe zwolnienia austriackich przedsiębiorstw z kosztów systemu wsparcia dla OZE są niezgodne z unijnym prawem i stanowią niedozwoloną pomoc publiczną.
W ramach swojego systemu wsparcia dla OZE Austria płaci swoim producentom zielonej energii stawki wyższe od rynkowych cen energii. Dodatkowe koszty są przenoszone przez koncerny energetyczne na odbiorców końcowych.
W ramach nowego projektu ustawy regulującej funkcjonowanie rynku OZE, który nie wszedł jeszcze w życie, austriacki rząd zaproponował częściowe zwolnienie najbardziej energochłonnych austriackich firm z ponoszenia dodatkowych kosztów dopłat do zielonej energii.
Austriackie władze chcą, aby najbardziej energochłonne firmy w Austrii ponosiły koszty dodatkowych dopłat do OZE uwzględniane na ich rachunkach za energię – ale tylko do określonej, procentowej wysokości zysków netto osiągniętych w poprzednim roku.
Reuters podaje, że jednym z beneficjentów zwolnień może być austriacki producent stali Voestalpine.
Wprowadzenie ulg w ramach austriackiego systemu wsparcia dla OZE może zostać jednak zablokowane. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał bowiem, że proponowane przez Wiedeń zwolnienie z ponoszenia części kosztów dopłat do zielonej energii mogą stanowić niedozwoloną pomoc publiczną.
Austria spóźnia się z dyrektywą o OZE
W listopadzie 2013 r. Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko austriackiemu rządowi za opóźnienie we wdrożeniu regulacji z unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.
Austria – podobnie jak Polska, która też nie wdrożyła jeszcze w pełni tej dyrektywy – miała na to czas do 5 grudnia 2010 r.
Bruksela zaproponowała wysokość kar dla Austrii na 40,5 tys. euro liczone za każdy dzień opóźnienia w przyjęciu unijnych regulacji dla rynku OZE.
gramwzielone.pl