Badanie MIT: wiatraki nie szkodzą zdrowiu
Kanadyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej (Canadian Wind Energy Association – CanWEA) poinformowało o wynikach wykonanego na jego zlecenie raportu na temat wpływu elektrowni wiatrowych na zdrowie mieszkających w ich pobliżu ludzi.
Badanie zostało wykonane przez jedną z czołowych uczelni technicznych na świecie – Massachusetts Institute of Technology (MIT), a konkretnie przez należący do MIT Department of Biological Engineering.
Wyniki badania “Wind Turbines and Health: A Critical Review of the Scientific Literature” opublikowano w „Journal of Environmental and Occupational Medicine”.
W badaniu MIT postawiono trzy pytania związane z wpływem elektrowni wiatrowych na zdrowie:
– czy są wystarczające dowody na to, czy turbiny wiatrowe wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie, a jeśli tak, jakie są czynniki wpływające na negatywne oddziaływanie wiatraków i jak można je wyeliminować?
– czy mieszkanie w pobliżu elektrowni wiatrowych może powodować stres i zaburzenia snu?
– czy są dowody na to, że praca turbin może być źródłem infradźwięków i czy mogą one wpływać negatywnie na zdrowie ludzi – niezależnie od innych występujących w otoczeniu czynników?
W badaniu przeanalizowano ponad 160 przypadków farm wiatrowych i ich wpływu na zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu.
Jak informują autorzy raportu, o ile dźwięki niskiej częstotliwości są emitowane przez pracujące elektrownie wiatrowe, poziomy tych dźwięków są z reguły poniżej poziomów słyszalności mieszkańców domostw znajdujących się w pobliżu farm wiatrowych.
MIT wnioskuje też, że w zbadanych przypadkach nie ma bezpośredniego związku pomiędzy pracą turbin a chorobami i zaburzeniami występującymi wśród osób mieszkających w ich pobliżu, w tym na notowane u nich rozdrażnienie (ang. annoyance).
Jak informuje CanWEA, wyniki badań MIT są zbieżne z innymi opracowaniami na ten temat, w tym z badaniem wykonanym przez kanadyjską rządową agencję Health Canada.
– Ten dokument to istotny wkład w literaturę naukową na temat związków pracy turbin wiatrowych i ludzkiego zdrowia, i jego wyniki są zbieżne z badaniem wykonanym przez CanWEA pięć lat wcześniej. Będziemy kontynuować monitoring badań naukowych w tym zakresie, jednak jest jasne, że pokazują one jednoznacznie, iż odpowiednio ulokowane turbiny wiatrowe nie szkodzą zdrowiu ludzi i że energetyka wiatrowa pozostaje jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku form produkcji energii elektrycznej – wnioskuje CanWEA.
Streszczenie raportu jest dostępne na stronach „Journal of Environmental and Occupational Medicine” pod tym linkiem.
gramwzielone.pl