Ceny uprawnień do emisji CO2 rosną
Widmo wprowadzenia rezerwy stabilizacyjnej powoduje wzrost notowań EUA. Listopadowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2014 r. wzrosła w stosunku do październikowej o 5,3 proc. i wynosi 6,36 euro – informuje Dom Maklerski Consus.
Głównymi czynnikami wpływającymi na obecną prognozę ceny są:
– Umowa klimatyczna między USA i Chinami – wzrost
– Ustalenia w sprawie rezerwy stabilizacyjnej (MSR) – wzrost
– Zagospodarowanie uprawnień z backloadingu – wzrost
Ważnym dla rynku wydarzeniem było podpisanie w listopadzie br. umowy o współpracy dotyczącej wspólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Stany Zjednoczone oraz Chiny. USA postanowiły zwiększyć swój cel redukcyjny z 17 proc. do 26-28 proc. redukcji do 2025 r. w odniesieniu do poziomów z 2005 r. Chiny z kolei zapowiedziały, że od 2030 r. zaczną obniżać poziom emisji. Intencje redukcyjne największych emitentów CO2 na świecie mogą znacznie wpłynąć na przyszłość globalnego porozumienia post-Kyoto, które będzie przedmiotem negocjacji podczas grudniowej konferencji COP w Limie. Uzyskanie konsensusu w sprawie globalnego zaangażowania się w politykę klimatyczną umocni wartość uprawnień.
Po spotkaniu Komisji Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego (PE) 17 listopada, coraz bardziej prawdopodobne jest, że proces legislacyjny dotyczący MSR mógłby rozpocząć się już w lutym 2015 r. Poparcie dla przyspieszenia procesu wyraziły już Niemcy oraz Wielka Brytania, czyli najwięksi emitenci w UE. Wprowadzenie MSR jeszcze w tym okresie rozliczeniowym przełoży się na wzrost kosztu emisji tony ekwiwalentu CO2.
Z zainteresowaniem krajów UE spotyka się propozycja Niemiec, aby 900 mln EUA wycofywanych z rynku w latach 2014-2016 w ramach backloadingu, automatycznie przenieść do MSR. Pierwotnie zakładano, że jednostki te miały wrócić na rynek w latach 2019-2020. Wśród proponowanych scenariuszy pojawia się również pomysł trwałej redukcji tych uprawnień. Takie kroki uwypukliłyby możliwości regulacyjnej interwencji na rynku, co skutkowałoby wzrostami cen uprawnień.
DM Consus