Finał największej europejskiej pro-klimatycznej letniej szkoły tym razem we Wrocławiu

8 września 2014 r.

 

Biznesplan na dobry klimat

REKLAMA

 

 

Ten tydzień to zakończenie największego europejskiego programu edukacyjnego poświęconego tematyce zmian klimatu. W tym roku w The Journey wzięło udział 300 studentów z ponad 40 krajów, w tym 9 z Polski. Młodzi ludzie uczestniczyli w letnim programie szkoleniowym – uczyli się jak przekształcić swoje pomysły w udany biznes, a jednocześnie działać na rzecz zmniejszenia globalnej emisji dwutlenku węgla.

 

Wśród projektów rozwijanych podczas The Journey pojawiły się m.in. pomysły na nowatorskie wykorzystanie odpadów produktów spożywczych, ekologiczne opakowania czy meble z materiałów pochodzących z recyclingu. Pracowano m.in. nad biznesplanami obejmującymi wykorzystanie łupin kawowych, aplikacją mobilną wspierającą ruch rowerowy w mieście, szklarniami wykorzystującymi niekonwencjonalne zasoby wody –  jak woda morska czy ścieki destylowane dzięki zasilaniu energią słoneczną oraz nad projektem zielonych dachów służących uprawie ziół.

 

 

Ebrahim Mohamed, Dyrektor Edukacji Climate-KIC: “Edukacja i przedsiębiorczość odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach mających na celu łagodzenie i adaptację do zmian klimatu. Zadaniem Climate-KIC jest stworzenie pokolenia innowatorów i przedsiębiorców zainteresowanych klimatem i gotowych na podjęcie tego globalnego wyzwania.”

 

REKLAMA

Rafał Sobczak, student Uniwesytetu Ekonomicznego we Wrocławiu: „Największą wartością programu są ludzie, których tu poznałem. Im więcej nowych perspektyw poznaję, tym wyraźniej widzę zalety stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie.”

 

 

 

Letnia szkoła The Journey odbyła się w 18 miejscach w Europie i była w całości poświęcona przekazaniu wiedzy na temat łagodzenia zmian klimatu oraz kształtowaniu praktycznych umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. W ciągu pięciu tygodni intensywnych warsztatów i wykładów studenci mieli za zadanie stworzyć przekonujące biznesplany firm działających w zakresie czystych technologii, oferujących rozwiązania rzeczywistych problemów związanych z klimatem. Jeden z finałów The Journey miał miejsce w Polsce, we Wrocławiu:

 

„Jakość biznesplanów prezentowanych w ramach finałów The Journey rośnie z roku na rok. Coraz więcej pomysłów ma szanse zaistnieć na prawdziwym rynku”, Cezary Lejkowski, dyrektor Climate-KIC Dolny Śląsk.

 

Climate-KIC wspiera pomysły uczestników The Journey także po zakończeniu projektu. Młodzi przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich pomysłów w ramach projektu Akcelerator – granty obejmują kwoty do 40 000 Euro. Wśród pomysłów rozwijanych w ramach The Journey w poprzednich latach, warto wspomnieć firmę ElectricFeel, która wprowadza właśnie na rynek rewolucyjną platformę programową, łączącą rowery E-bike z miejską infrastrukturą ładowania. Projekty pilotażowe trwają obecnie w Szwajcarii i Niemczech.

 

 

Climate-KIC

Największe europejskie stowarzyszenie zaangażowane w tematykę zmian klimatycznych. Łączy sektory prywatny oraz publiczny wspierając innowacyjne badania, projekty i start-upy. Zrzesza naukowców, przedsiębiorców, wyższe uczelnie oraz przedstawicieli władz.
Climate-KIC jest jedną z trzech utworzonych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT Wspólnot Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KICs). Działa od 2010 roku wspierając innowacyjne działania w biznesie, nauce i edukacji.