Algi szansą dla biopaliw

Algi szansą dla biopaliw
nttrbx, flickr cc-by-2.0

Naukowcy z Uniwersytetu w Monachium opracowali nowy proces katalityczny, pozwalający na skuteczną konwersję alg do olejów napędowych.

Oleje roślinne ze źródeł takich jak soja czy rzepak są od dłuższego już czasu stosowane do produkcji biopaliw. Algi to jednak ciekawa alternatywa. W bioenergetyce wykorzystuje się już mikro algi – pojedyncze komórki lub krótkie łańcuchy glonów zdolnych poruszać się w wodzie. Ich dodatkowym atutem jest powszechność oraz łatwość w uprawie.

Podstawowe zalety w stosunku do roślin oleistych to: szybki przyrost masy (większy niż dla biomasy lądowej), bardzo duża zawartość trójglicerydów, a ich wykorzystanie, co ważne, nie koliduje z produkcją żywności.

REKLAMA
REKLAMA

Przeprowadzane wcześniej próby otrzymania oleju napędowego z mikro alg narażone były na liczne przeszkody. Paliwa miały zbyt wysoką zawartość tlenu i słaby przepływ w niskich temperaturach lub były zanieczyszczane przez związki siarki zawarte w katalizatorach. Do teraz związki usprawniające reakcje w tym zakresie nie są w pełni skuteczne.

Monachijscy naukowcy zaproponowali jednak nowy proces, do którego wykorzystano nowy typ katalizatora będącego porowatym nośnikiem z zeolitu HBeta pokrytego niklem. Przy stosunkowo łagodnych warunkach fizycznych otrzymuje się paliwo, obfitujące w węglowodory nasycone, które bez problemu można stosować w samochodach.


Wojciech Sikorski