Naukowiec z wrocławskiego EIT+ wyróżniony za prace nad ogniwami PV
Michał Dusza, pracownik naukowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, otrzymał specjalne wyróżnienie podczas międzynarodowej konferencji The International Conference on Luminescence 2014.
Prezentowany przez pracownika EIT+ podczas konferencji plakat pt. „Luminescent solar concentrator based on Sr2CeO4 phosphor for application in organic solar cell technology” został wyróżniony przez specjalną komisję, która nagrodziła autora m.in. za wsad merytoryczny, odkrywczości i przydatności prowadzonych badań, jak również za sposób prezentacji wyników oraz duże zainteresowanie publiczności podczas sesji posterowej. W nagrodę Michał Dusza otrzymał możliwość przygotowania publikacji w „Journal of Luminescence”.
Michał Dusza pracuje we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ nad wytworzeniem luminescencyjnych koncentratorów słonecznych w postaci cienkich warstw i zastosowaniem tej technologii w organicznych i hybrydowych ogniwach słonecznych. Celem badań jest zwiększenie sprawności ogniw słonecznych, jak również poprawa ich długoterminowej stabilności. Wyróżniony plakat opisuje pracę badawczą realizowaną przez niego wraz z zespołem laboratorium LEDOS w projekcie Nanomat – Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach (zad. 12. Nowoczesne cienkowarstwowe ogniwa słoneczne trzeciej generacji w oparciu o organiczne oraz nieorganiczne nanomateriały), która jest realizowana w ścisłej współpracy z grupą badawczą prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.
– Wyróżnienie mojej pracy, na tak prestiżowej, międzynarodowej konferencji, jest dla mnie ogromnym zaszczytem i motywacją do dalszej pracy nad zastosowaniem materiałów luminescencyjnych w technologii ogniw słonecznych, która już teraz została zauważona i doceniona przez najwybitniejszych naukowców – komentuje Michał Dusza, asystent naukowo-badawczy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – Nagrodzona praca dotyczyła wstępnych badań i pierwszych prób zastosowania luminescencyjnych koncentratorów słonecznych jako cienkich warstw w technologii ogniw organicznych. Moja publikacja w „Journal of Luminescence” będzie przedstawiała opis przeprowadzonych badań od syntezy materiału, przez technologie wytwarzania organicznych ogniw słonecznych i warstw LSC, aż po zastosowaną metodę pomiaru i prezentację wyników.
Organizowana, co 3 lata, konferencja „ICL2014 – The International Conference on Luminescence” jest największym międzynarodowym wydarzeniem dotyczącym luminescencji. W tym roku najwybitniejsze postaci z obszarów związanych z luminescencją spotkały się właśnie w Polsce. Dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ to nie tylko szansa na pokazanie własnych projektów badawczych, ale również zaczerpnięcie wiedzy w obszarze materiałów luminescencyjnych, które w przyszłości mogą posłużyć do wytworzenia ogniw słonecznych o lepszych parametrach.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+