Francja nie będzie już inwestować w elektrownie jądrowe. Postawi na OZE

Francja nie będzie już inwestować w elektrownie jądrowe. Postawi na OZE
Ségolène Royal / jyc1, flickr cc

Nowa francuska strategia energetyczna zakłada duży wzrost potencjału odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie Paryż zapowiada, że nie będzie już inwestować w elektrownie jądrowe. Moc tego dominującego źródła energii we francuskim miksie energetycznym ma pozostać na niezmienionym poziomie. 

Francuska minister energetyki i środowiska Ségolène Royal podała założenia nowej strategii rozwoju sektora energetycznego. Zgodnie z nią udział OZE we francuskim miksie energetycznym ma wzrosnąć w roku 2030 do poziomu 32%. Cel Francji na rok 2020 to 23%. 

Cel ten jest bardziej ambitny niż założenia Komisji Europejskiej, która chce osiągnięcia 27-procentowego udziału OZE w miksie energetycznym UE w 2030 r., jednak jest niższy niż wstępne propozycje francuskiego rządu, które zakładały wyznaczenie poziomu aż 40%.

REKLAMA

Paryż ogłosił jednocześnie, że nie zamierza budować już nowych elektrowni jądrowych. 

Rozwój OZE we Francji ma być realizowany na podstawie systemu aukcyjnego.

REKLAMA

We wrześniu br. odbędzie się pierwsza aukcja dedykowana wyłącznie projektom fotowoltaicznym. Francuski rząd udostępni w niej licencje i gwarantowane ceny za sprzedaż energii dla projektów PV o łącznej mocy 400 MW. 

Francuska branża fotowoltaiczna zrzeszona w organizacji Enerplan od razu odpowiedziała na plany aukcji dla PV ogłoszone przez Paryż, wzywając francuski rząd do zwiększenia celu zainstalowanego potencjału fotowoltaiki do 25 GW w roku 2030. 

Aktualny cel francuskich władz w tym zakresie to osiągnięcie 5,4 GW systemów PV do roku 2020, podczas gdy obecnie elektrownie fotowoltaiczne we Francji dają już w sumie 4 GW. 

Ségolène Royal poinformowała, że francuski rząd przygotowuje regulacje, które mają znacząco ułatwić proces realizacji inwestycji w OZE, a także uprościć zasady systemu aukcyjnego, tak aby stał się on bardziej przyjazny inwestorom. 

gramwzielone.pl