Greenpeace uruchomił na Przystanku Woodstock EkoWioskę zasilaną PV

Greenpeace uruchomił na Przystanku Woodstock EkoWioskę zasilaną PV
EkoWioska Greenpeace na Przystanku Woodstock. Foto: Greenpeace Polska

Greenpeace otworzył dziś na największym europejskim festiwalu muzycznym Przystanek Woodstock EkoWioskę, zasilaną w całości energią słoneczną. W ten sposób organizacja promuje energię przyjazną ludziom i środowisku – czytamy w komunikacie Greenpeace Polska. 

W EkoWiosce stanęła mikroelektrownia, która produkuje energię elektryczną ze słońca. Zasila ona między innymi „ładowarnię”, w której uczestnicy festiwalu mogą naładować baterie swoich telefonów. Organizatorzy i mieszkańcy EkoWioski zapraszają również do Strefy Chłodu oraz otwartej dla wszystkich przestrzeni warsztatowej.

W pobliżu tzw. trackera, czyli ogromnej instalacji z panelami fotowoltaicznymi, która podąża za ruchem słońca, znajduje się stanowisko Słonecznego Patrolu.

REKLAMA

Wolontariusze Greenpeace będą również informować o prowadzonych obecnie kampaniach i prezentować alternatywne scenariusze energetyczne dla Polski i świata.

REKLAMA

– W ciągu dnia będziemy produkować ok 50 kWh  czystej energii. W słoneczne dni, w ciągu jednej godziny jesteśmy w stanie dostarczyć energię równą dziennemu zapotrzebowaniu na prąd czteroosobowej rodziny. Nasza instalacja pokrywa nie tylko  zapotrzebowanie EkoWioski. Jest również w stanie zasilić okoliczne obiekty festiwalowe, takie jak pobliska strefa  organizacji pozarządowych – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace i szef woodstockowej EkoWioski.

Nieco mniejsze instalacje oparte o odnawialne źródła energii, takie jak słońce, Greenpeace funduje z okazji swoich 10. urodzin. Instalacje podobne do znajdujących na terenie festiwalu, mogą powstać na dachach fundacji, domów dziecka, szkół czy domów kultury. Ekolodzy chcą je podarować osobom i instytucjom, które działają na rzecz innych.

W ramach konkursu „Uwolnij Energię” każdy może do 10 sierpnia zgłosić trzy osoby lub instytucje, którym warto podarować mikroinstalację produkującą energię przyjazną ludziom i środowisku. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: www.greenpeace.pl/konkurs

Greenpeace Polska