Słowacy przestali inwestować w fotowoltaikę. Dlaczego?
W pierwszej połowie tego roku na Słowacji zainstalowano tylko niecały 1 MW systemów fotowoltaicznych. Tymczasem jeszcze w 2011 r. Słowacy zamontowali 380 MW systemów PV. Dlaczego słowacka branża fotowoltaiczna pogrążyła się w stagnacji?
Jak podało słowackie stowarzyszenie branży PV (SAPI), w pierwszych 6 miesiącach tego roku nasi południowi sąsiedzi zainstalowali mniej niż 1 MW paneli fotowoltaicznych, co oznacza, że słowacki rynek fotowoltaiczny praktycznie stanął w miejscu.
Boom na słowackim rynku PV miał miejsce w roku 2011, w którym – dzięki wprowadzeniu atrakcyjnego systemu dopłat w postaci taryf gwarantowanych – Słowacy zainstalowali 380 MW systemów PV. Rząd w Bratysławie jednak szybko ograniczył wartość dopłat do produkcji energii słonecznej dla nowych systemów PV i w efekcie rok później Słowacy dodali tylko ok. 15 MW nowych elektrowni fotowoltaicznych.
Duży wzrost mocy w PV słowacka branża fotowoltaiczna zrealizowała głównie dzięki montażowi większych, naziemnych instalacji fotowoltaicznych. Rozwój tego typu projektów wspierało bowiem najbardziej słowackie prawo.
Tymczasem kolejna zmiana słowackiego systemu wsparcia dla PV, którą wprowadzono z początkiem 2014 r., praktycznie wykluczyła nowe instalacje z możliwości otrzymywania preferencyjnego wsparcia.
Jednocześnie rząd w Bratysławie wskazał, że wsparcie w postaci taryf gwarantowanych zostanie zastąpione systemem dotacji unijnych z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Problem w tym, że Słowacy muszą poczekać na unijne dotacje na fotowoltaikę przynajmniej do połowy przyszłego roku. SAPI szacuje, że dopiero wtedy wystartują na Słowacji unijne programy, z których będzie można sfinansować inwestycje w PV.
gramwzielone.pl