Eksperymentalny budynek zasili fotowoltaika

IBC Solar dostarczył instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii dla innowacyjnego projektu realizowanego przez uczelnię wyższą w niemieckim Coburgu. Dzięki energii słonecznej z eksperymentalnego, niepodłączonego do sieci budynku będzie można korzystać przez 10 miesięcy w roku.
Projekt Tiny House jest realizowany przez Wydział Wzornictwa Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki w Coburgu. Pracowali nad nim w ramach szkoły letniej w 2021 roku studenci architektury z Wydziału Wzornictwa pod kierunkiem profesora architektury Rainera Hirtha i wykładowcy Andersa Machta.
Pomysł polegał na stworzeniu wolnego od emisji CO2 małego budynku mieszkalnego, w którym będzie można prowadzić monitoring zużycia energii. Budynek zaplanowano tak, aby był samowystarczalny energetycznie, a jednocześnie został zbudowany bez materiałów budowlanych, przy których produkcji generowana jest emisja CO2.
W wyniku prac studentów z Coburga powstał eksperymentalny budynek, który jest dostępny dla wykładowców i studentów w trakcie roku akademickiego od marca do grudnia. Ma on pokazywać, w jaki sposób samowystarczalne energetycznie i neutralne klimatycznie budownictwo może być realizowane w praktyce.
Wykorzystanie OZE w Tiny House
Obiekt został zbudowany z wykorzystaniem surowców takich, jak słoma, drewno i glina. W celu zaopatrzenia budynku w energię IBC Solar dostarczył i zainstalował system fotowoltaiczny wraz z magazynem energii.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z 12 modułów o łącznej mocy 4,4 kWp. Moduły połączono z budynkiem za pomocą uchwytów IBC Solar TopFix 200 Eco przeznaczonych do blachy trapezowej. Magazyn energii BYD Battery-Box Premium LVS zapewnia pojemność 8 kWh, a dzięki swojej modułowej konstrukcji w przyszłości można go rozbudować.
Plan uniwersytetu w Coburgu zakłada zapewnienie ogrzewania i zasilania budynku w energię elektryczną wyłącznie za pomocą systemu fotowoltaicznego – bez podłączenia do sieci, w modelu off-grid. Nadwyżka energii produkowanej w lecie będzie wykorzystywana do ładowania rowerów elektrycznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.