Lądecka Spółdzielnia Energetyczna przyniesie pół miliona oszczędności
Spółdzielnia energetyczna w gminie Lądek-Zdrój ma się zająć wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby. Energia z OZE zasili lokalne urzędy, jednostki gminne, szkoły i przedszkola, a także uzdrowiska, parki i oświetlenie uliczne.
Prawne utworzenie Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej – które odbyło się w zeszłym tygodniu – jest jednym z pierwszych etapów przedsięwzięcia zmierzającego do szerokiego wykorzystania OZE przez lokalny samorząd. Koncentrować się będzie głównie na energii słonecznej i lądeckiej geotermii.
Członkowie założyciele spółdzielni to gmina Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju oraz Lądeckie Usługi Komunalne sp. z o.o.
Do kogo popłynie prąd z farmy fotowoltaicznej
W pierwszej połowie października 2022 roku gmina Lądek-Zdrój rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Jej zakończenie ma nastąpić do końca tego roku.
Według założeń Lądecka Spółdzielnia Energetyczna będzie produkować energię z OZE na potrzeby swoich członków, w pierwszej kolejności założycieli.
Ekologiczny prąd z farmy FV ma najpierw trafić do następujących punktów odbioru na terenie gminy Lądek-Zdrój: urzędu miasta i gminy, zespołu szkół publicznych, przedszkola i żłobka, centrum kultury i biblioteki, ośrodka pomocy społecznej, straży miejskiej, oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej, domu zdrojowego, świetlic, wiejskich placów i boisk, oczyszczalni ścieków, a także do zasilania monitoringu miejskiego.
Docelowo 10 MW
Cały projekt farmy fotowoltaicznej zakłada osiągnięcie łącznej mocy 10 MW na powierzchni 11,06 ha.
Wraz z rozwojem spółdzielni energetycznej i rozbudową farmy FV przyjmowani będą nowi członkowie spółdzielni – mieszkańcy i przedsiębiorcy działający na terenie gminy Lądek-Zdrój. Pierwszeństwo będą mieli ci, którzy zrezygnują z opalania węglem, koksem itd. i przejdą na elektryczne promienniki na podczerwień lub pompy ciepła.
Lądecka Spółdzielnia Energetyczna przewiduje, że w pierwszym roku działalności – tj. w roku 2023 – oszczędności na energii w gminie wyniosą około 500 tys. zł.
Energia wytworzona we wszystkich instalacjach spółdzielni energetycznej, a następnie zużyta przez jej odbiorców należących do spółdzielni ma nie podlegać opłacie OZE, opłacie mocowej i opłacie kogeneracyjnej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.