Domowe magazyny ciepła kompatybilne z pompami ciepła i fotowoltaiką
Sunamp, szkocki producent kompaktowych magazynów ciepła, wybrał dostawcę urządzeń na polski rynek. Będzie nim spółka Pozbud Inwestycje (w trakcie zmiany nazwy na Faradise Energy) z Grupy Compremum.
W bateriach cieplnych Thermino, produkowanych przez Sunamp, wykorzystywane są opatentowane materiały zmiennofazowe. Firma pod koniec września podpisała w Poznaniu umowę z Pozbud Inwestycje, na mocy której ta należąca do Grupy Compremum spółka została dystrybutorem urządzeń Thermino.
Pozbud Inwestycje (po zmianie nazwy Faradise Energy) zamierza skoncentrować się głównie na modelach baterii termicznych kompatybilnych z pompami ciepła i fotowoltaiką, biorąc po uwagę, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków PV w Europie oraz technologii pomp ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. Deklaruje jednak, że zainteresowanym klientom zapewni także możliwość zamówienia jednostek integrowalnych z tradycyjnymi źródłami ciepła i energii.
Według szacunków najbliższych trzech latach spółka zależna Compremum osiągnie przychody ze sprzedaży urządzeń Thermino na poziomie 50 mln zł netto.
Produkcja baterii termicznych w Polsce
Zawarta umowa ma być pierwszym krokiem w kierunku utworzenia w Polsce zakładu produkcyjnego w formule joint venture, który będzie wytwarzać baterie termiczne wykorzystujące materiały zmiennofazowe Plentigrade, również do zastosowań wielkoskalowych – w budynkach wielorodzinnych i zakładach przemysłowych.
– Jest to ekscytujące partnerstwo, które oznacza początek planów Sunamp dotyczących znaczącego wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej. Specjalizując się w sektorze budowlanym i mając ambicje zwiększenia swojego udziału w rynku energii odnawialnej, uważamy Grupę Compremum za doskonały wybór dla nas – powiedział Andrew Bissell, CEO Sunamp.
– W obliczu gwałtownie rosnących kosztów energii, niepewnych dostaw gazu i wymogu większej samowystarczalności energetycznej szybko rośnie globalny rynek bardziej wydajnych magazynów termicznych – dodał Bissell.
Energia z OZE przetwarzana na ciepło
Sunamp projektuje i produkuje kompaktowe baterie ciepła, wykorzystując opatentowaną platformę technologiczną Plentigrade o wysokiej wydajności. Gama urządzeń Thermino może magazynować energię ze źródeł odnawialnych (jak również konwencjonalnych) w celu dostarczenia ciepłej wody w bateriach termicznych, które są do czterech razy mniejsze niż równoważne zasobniki ciepłej wody.
Jak informuje spółka, magazyny ciepła Thermino hp mogą wspierać pełen zakres rozwiązań HVAC – obejmujących pompy ciepła niemal wszystkich producentów – poprzez zbuforowanie i wykorzystanie zmagazynowanego ciepła. To pozwala na zwiększenie autokonsumpcji dostępnej i korzystnej cenowo energii. Współpraca urządzenia z instalacją fotowoltaiczną polega na przekierowaniu nadmiaru energii słonecznej do przechowywania w modelach Thermino hpPV – jako energii cieplnej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Super rozwiązanie. Brakowało tego w Polsce. Tylko pojawia sie pytanie czy pompy ciepła są w stanie to ogrzać bo temp. Do akumulacji to 50-80.
Bez grzałki chyba sie nie obędzie a to obniża sprawność całego układu.
Ale akumulacja ciepła na bardzo odległy czas to cos czego nie było. Domki letniskowe, ogrodki działkowe itp – tam moze to byc lepsze od bojlera. Tak myślę. No i taniej niz magazyn prądu. Ale raczej drogo