Panasonic zaprezentował swoje najmocniejsze moduły fotowoltaiczne
Na tegorocznych targach RE+ Panasonic pokazał dwie nowe serie modułów fotowoltaicznych. Rekordowy panel wykonany w technologii HJT ma moc 430 W, sprawność 22,2 proc. i jest objęty szerokim pakietem gwarancji.
Panasonic wprowadza dwie nowe serie modułów fotowoltaicznych, które pod względem parametrów technicznych mogą walczyć o podium z najwyższej klasy produktami obecnie dostępnymi na rynku.
Na tegorocznych targach RE+, które odbyły się 19–22 września w Anaheim w Kalifornii, japoński producent pokazał nową serię paneli fotowoltaicznych HK Black.
Propozycja dla wymagających
Seria HK Black obejmuje panele czarne na całej powierzchni, o mocach w przedziale 420–430 W. Wykonane zostały w technologii heterozłączowej HJT (ogniwa połówkowe, połączone bezprzerwowo), która wraz z technologią TOPCon staje coraz większą konkurencją dla powszechnie stosowanej technologii ogniw PERC.
Najmocniejszy panel fotowoltaiczny ma sprawność 22,2 proc., a najsłabszy – o mocy 420 W – ma posiadać sprawność 21,7 proc. Współczynnik temperaturowy mocy na poziomie -0,26 proc./st. C, który osiągnął Panasonic w serii HK Black, jest jednym z najlepszych wyników w branży.
Po 25 latach eksploatacji moduły z serii HK Black mają nadal posiadać przynajmniej 92 proc. początkowej wydajności.
Panasonic reklamuje serię HK Black jako propozycję dla najbardziej wymagających inwestorów, którzy stawiają na najlepsze parametry techniczne i elegancki wygląd.
Seria bardziej ekonomiczna
Aby spełnić wymagania szerszej grupy odbiorów, Panasonic wprowadził także drugą serię, również w pełni czarnych modułów – VK Black. Tym razem przedział mocy wynosi od 390 do 400 W, a sprawność waha się od 20 do 20,5 proc. dla najmocniejszego wariantu z serii.
W panelach fotowoltaicznych VK Black wykorzystane zostały ogniwa w technologii PERC oraz rozwiązanie half-cut. Po 25 latach eksploatacji moduły z tej serii mają mieć 84,8 proc. początkowej wydajności.
Na razie, podobnie jak w przypadku HK Black, nie znamy szczegółów technicznych dotyczących m.in. wymiarów, masy i parametrów elektrycznych modułów.
Szeroki pakiet gwarancji
Obie serie paneli Panasonic mogą być objęte gwarancją w ramach programu Panasonic EverVolt AllGuard w przypadku zakupu wraz z EverVolt ESS 2.0, czyli systemem magazynowania energii elektrycznej oferowanym przez Panasonic.
Wspomniana gwarancja obejmuje panele fotowoltaiczne oraz cały system bateryjny. Użytkownik otrzymuje 25-letnią gwarancję na moduły fotowoltaiczne, ich pracę oraz robociznę. Ponadto 10-letnią gwarancją objęty jest sam system magazynowania energii Panasonic EverVolt 2.0 ESS.
Co ważne, wskazane warunki gwarancyjne obowiązują w przypadku zakupu PV wraz z systemem magazynowania energii Panasonic EverVolt 2.0 ESS oraz gdy cały system zostanie zainstalowany przez autoryzowanego partnera Panasonic. W razie zakupu samych modułów PV Panasonic udziela tzw. Triple Warranty, czyli 25-letniej gwarancji na produkt, wydajność i pokrycie kosztów serwisowania – tu również obowiązuje zasady wykonania instalacji przez certyfikowanego partnera Panasonic.
Obie serie modułów będą dostępne wiosną 2023 roku. Dostawa pierwszych magazynów EverVolt ESS 2.0 rozpocznie się w styczniu przyszłego roku.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.