Niemcy wprowadzają kolejne ulgi dla prosumentów
Prosumenci montujący fotowoltaikę w Niemczech zostaną zwolnieni z podatku od dochodów ze sprzedaży energii oraz podatku VAT przy zakupie instalacji. To kolejna w ostatnim czasie istotna zachęta do inwestowania w prosumencką fotowoltaikę, którą wprowadza Berlin w odpowiedzi na kryzys energetyczny oraz potrzebę budowania bezpieczeństwa energetycznego i złagodzenia negatywnych skutków drastycznych podwyżek cen energii.
Ostatnia zmiana w niemieckiej ustawie o odnawialnych źródłach energii, którą władze w Berlinie przyjęły kilka miesięcy temu, uwzględnia istotne zachęty do inwestowania w dachowe elektrownie fotowoltaiczne. To m.in. zniesienie limitu eksportu energii do sieci oraz wyraźne zwiększenie taryf gwarantowanych dla najmniejszych wytwórców energii z fotowoltaiki.
Teraz Niemcy wdrażają kolejną zachętę do inwestowania w mniejsze dachowe elektrownie fotowoltaiczne, a konkretnie systemy o mocy nieprzekraczającej 30 kW instalowane na domach jednorodzinnych czy budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także systemy o mocy do 15 kW przypadające na gospodarstwo domowe lub firmę – montowane w budynkach wielorodzinnych oraz budynkach posiadających jednocześnie funkcje mieszkalne i gospodarcze.
Od początku 2023 roku sprzedaż energii z tego rodzaju instalacji nie będzie już opodatkowana podatkiem dochodowym.
Co więcej, niemieckie władze zdecydowały o zniesieniu podatku VAT naliczanego dotychczas przy zakupie i instalacji systemów fotowoltaicznych oraz magazynów energii, które zostaną zamontowane w budynkach mieszkalnych lub obiektach użyteczności publicznej.
Od połowy tego roku obowiązuje już pierwsza z pakietu najnowszych regulacji mających wspierać rozwój małych elektrowni fotowoltaicznych u naszych zachodnich sąsiadów. Właściciele mniejszych elektrowni PV, które zostały zarejestrowane w Niemczech po 30 czerwca br., otrzymali znacznie wyższe taryfy gwarantowane za sprzedaż energii do sieci – przy czym wysokość taryfy będzie uzależniona od tego, czy właściciel instalacji zdecyduje się na częściową autokonsumpcję wytwarzanej energii, czy będzie chciał wprowadzać do sieci całość generacji.
Zmiany w niemieckim prawie dla OZE mają doprowadzić do osiągnięcia zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Niemczech w 2030 roku na poziomie aż 215 GW w stosunku do około 59 GW obecnie. Dzięki temu udział PV w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech ma zwiększyć się trzykrotnie względem obecnego poziomu – do około 30 proc.
Więcej o nowych taryfach gwarantowanych za sprzedaż energii przez niemieckich prosumentów w artykule: Niemieccy prosumenci dostaną wyższe stawki za energię.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.