Autobusy w Poznaniu zasilane paliwem wodorowym z Orlenu
W stolicy Wielkopolski kursować będą autobusy zeroemisyjne zasilane wodorem dostarczanym przez PKN Orlen. Koncern paliwowy podpisał umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu.
Jak podaje Orlen, jest to największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. W najbliższych 15 latach koncern dostarczy na potrzeby poznańskiej komunikacji miejskiej 1,8 mln kg paliwa wodorowego, wytwarzanego w hubie włocławskim.
– Wodór ma duży potencjał, szczególnie w transporcie publicznym. Chcemy go w pełni wykorzystać, dlatego do 2030 roku zbudujemy sieć ponad 100 stacji wodorowych, zlokalizowanych nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji – deklaruje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
– W Krakowie uruchomiliśmy już naszą pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru, a w ciągu roku oddamy do użytku stacje w kolejnych miastach. Umowa podpisana z MPK w Poznaniu to kolejny ważny krok, który przybliża nas do osiągnięcia celu, a przy tym realnie wspiera rozwój ekologicznego, zeromisyjnego transportu publicznego w stolicy Wielkopolski, poprawiając jakość życia jej mieszkańców – dodaje Obajtek.
Wodór z solanki
Wodór dla poznańskich autobusów ma być pozyskiwany w procesie elektrolizy solanki i dostarczany z włocławskiego hubu PKN Orlen.
Koncern wybuduje w Poznaniu nową infrastrukturę do zasilania pojazdów wodorem, zlokalizowaną na stacji Orlen niedaleko pętli tramwajowej Miłostowo. Obiekt będzie dostępny publicznie, co oznacza, że zatankują tam nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych wodorem.
Oddanie do użytku pojazdów przystosowanych do zasilania wodorem w Poznaniu, jak również samej stacji zasilania Orlen zaplanował na drugą połowę 2023 roku.
Autobus wodorowy w Krakowie
Od czerwca br. autobus wodorowy wozi pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie. W pierwszym tygodniu pojazd zatankował wodór sześć razy i przejechał na nim 800 km z zerową emisją CO2.
Do tej pory na potrzeby krakowskiego autobusu Orlen dostarczył już 730 kg wodoru. Zeroemisyjne autobusy zasilane są na uruchomionej przez koncern mobilnej stacji tankowania, uruchomionej w zajezdni autobusowej. Wodór pochodzi z biorafinerii Grupy Orlen w Trzebini.
Orlen ogłosił w tym roku swoją strategię wodorową – do 2030 roku zamierza przeznaczyć na realizację projektów wodorowych 7,4 mld zł. W ramach strategii koncern rozwija swoją sieć stacji do tankowania wodoru i w Polsce, jak i Europie. Dysponuje dwiema stacjami w Niemczech, kolejne trzy uruchomi w tym roku w Czechach.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.