Największy na świecie producent paneli PV celuje w 50–60 GW
Chiński producent paneli fotowoltaicznych Longi Solar odnotował wyraźny wzrost przychodów w pierwszej połowie 2022 roku względem przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku. Chińska firma potwierdza, że ostatnie decyzje władz USA sprawiły jej problemy, i zapowiada większe skupienie się na rynku europejskim.
W pierwszej połowie 2022 roku największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych wypracował 50,4 mld RMB przychodów (34,5 mld zł), co oznacza wzrost o 43,6 proc. względem przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku.
Taki wzrost został osiągnięty mimo mniejszego wzrostu, jeśli chodzi o moc sprzedanych modułów. W pierwszej połowie zeszłego roku Longi sprzedał monokrystaliczne moduły o mocy 17,01 GW, a w pierwszej połowie br. było to 18,02 GW (w tym 320 MW wykorzystały firmy związane z Longi).
Chiński producent zaczął rozwijać ofertę modułów dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Sprzedaż produktów BIPV miała jednak w pierwszej połowie br. mały udział w ogólnej sprzedaży modułów Longi – wyniosła 87,35 MW.
Mimo ogólnego wzrostu kosztów, z którym musi liczyć się przemysł fotowoltaiczny, Longi Solar odnotował w pierwszej połowie br. wzrost zysku w ujęciu netto o 29,79 proc. – do 6,48 mld RMB.
Cele na 2022 rok
W całym 2022 roku Longi Solar chce wypracować około 100 mld RMB przychodów, sprzedając wafle o mocy 90–100 GW, a także moduły fotowoltaiczne o mocy 50–60 GW. Taki wynik powinien zapewnić chińskiej firmie ponownie pozycję lidera na globalnym rynku PV.
W 2021 roku Longi Solar sprzedał wafle krzemowe o mocy 70 GW, z czego około połowy trafiło do fabryki Longi, a ponadto chiński producent dostarczył moduły fotowoltaiczne o mocy 38,5 GW i były to moduły wyłącznie monokrystaliczne.
Według firmy konsultingowej InfoLink, która przygotowuje zestawienia największych producentów paneli fotowoltaicznych, sprzedaż Longi w 2021 roku okazała się o 10 GW wyższa od sprzedaży odnotowanej przez sklasyfikowanych ex aequo na drugim miejscu producentów Trina Solar i JA Solar.
Longi Solar był również wyraźnym liderem w rankingu InfoLink wśród producentów paneli fotowoltaicznych w 2020 roku. Wówczas chińska firma sprzedała moduły (wyłącznie monokrystaliczne) o łącznej mocy aż 24,53 GW.
Zdolności produkcyjne, które Longi Solar miał na koniec 2021 roku, pozwalały na wytworzenie w skali roku wafli krzemowych o mocy 105 GW, ogniw o mocy 37 GW i modułów o mocy 60 GW.
Na koniec 2022 roku chiński producent chce posiadać linie umożliwiające produkcję wafli o mocy 150 GW, ogniw o mocy 60 MW i modułów o mocy 85 GW.
Kierunek Europa
Systematycznie rośnie znaczenie zagranicznych rynków dla sprzedaży generowanej przez chińskiego producenta. W latach 2019–2021 udział sprzedaży poza Chinami rósł odpowiednio do 38,3 proc., 39,3 proc. i 46,9 proc.
W kontekście eksportu Longi Solar w komentarzu na temat wyników finansowych za pierwsze półrocze br. podkreśla perturbacje związane ze sprzedażą modułów fotowoltaicznych w USA z powodu kolejnych restrykcji importowych.
W odpowiedzi na problemy na rynku amerykańskim Longi Solar zapowiada, że będzie w większym stopniu rozwijać swój biznes w Europie. W tym kontekście chińska firma podkreśla plany Komisji Europejskiej zawarte w strategii REPower EU, która zakłada podniesienie celu udziału OZE w unijnym miksie energetycznym z 40 proc. do 45 proc. do roku 2030, a także podwojenie obecnych zainstalowanych mocy w europejskiej fotowoltaice do 320 GW do roku 2025, a następnie zwiększenie ich do około 600 GW na koniec obecnej dekady.
Ogniwa nowej generacji
Chiński producent zastępuje stosowane dotychczas ogniwa PERC wydajniejszymi ogniwami nowej generacji. W tym zakresie Longi nie stawia jednak na jedną technologię, rozwijając równolegle ogniwa typu n i p w technologiach TOPCon, HJT, a także pracując nad ogniwami HPBC ((Hybrid Passivated Back Contact).
Efektem prac działu badawczo-rozwojowego Longi jest m.in. ogłoszony w czerwcu br. światowy rekord sprawności ogniwa HJT, który wyniósł 26,5 proc. i został potwierdzony w badaniach przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH z Hamelin na próbce ogniwa wielkości 274,4 cm2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.