Aluminium do produkcji ram modułów PV ma poważnego konkurenta

Aluminium do produkcji ram modułów PV ma poważnego konkurenta
źródło: origamisolar.com

Według testów przeprowadzonych przez niezależny podmiot TECSI Solar stalowa rama modułu fotowoltaicznego zaprojektowana przez Origami Solar okazała się równie odporna jak typowo stosowane ramy aluminiowe, a momentami zachowywała nawet lepsze właściwości. Wyniki testów są obiecujące, a wykorzystanie stali z pewnością przyniosłoby obniżenie kosztów i zwiększyło bezpieczeństwo łańcucha dostaw.

Wywodząca się z Kalifornii firma TECSI Solar, zajmująca się testami produktów solarnych, przeprowadziła badanie porównawcze, w którym testowała 35-mm ramę modułu fotowoltaicznego wykonaną ze stali w zestawieniu z 40-mm ramą wykonaną z powszechnie wykorzystywanego aluminium.

Wyniki wstępnych badań pokazują, że walcowana stal  zastosowana do produkcji ramy modułu fotowoltaicznego może dać taką samą, a niekiedy nawet wyższą jakość w porównaniu do ramy wykonanej z aluminium.

REKLAMA

Stalowa rama została zaprojekowana przez firmę Origami Solar, która uważa, że wykorzystanie stali w produkcji modułów PV może przynieść same korzyści z punku widzenia jakości i ekonomii, a także bezpieczeństwa łańcucha dostaw dla poszczególnych komponentów niezbędnych do budowy paneli fotowoltaicznych.

Obecnie Origami Solar czeka na przyznanie patentu dla swojego rozwiązania, wykorzystującego walcowaną stal do produkcji ramy ze skomplikowanymi zagięciami.

Większa trwałość i sprężystość

Jak ustalono w trakcie badań, rama wykonana ze stali walcowej okazała się bardziej trwała i sprężysta niż rama aluminiowa, np. wykazywała dużo mniejsze ugięcie pod obciążeniem. Ponadto stalowa rama lepiej chroniła ogniwa krzemowe przed pękaniem, co może mieć bezpośredni wpływ na wysoką wydajność produkcji prądu przez długie lata.

 

REKLAMA

Co ważne, rama stalowa opracowana przez Origami okazała się równie dobra, a niekiedy nawet lepsza od aluminiowej, mimo że była od niej o około 13 proc. niższa. Dodatkowo jest ona kompatybilna z istniejącymi systemami montażowymi, co może przyspieszyć jej szerokie zastosowanie w przemyśle.

Redukcja gazów cieplarnianych i kosztów

Oprócz zalet mechanicznych zastosowanie stalowych ram może także przyczynić się znacząco do redukcji emisji gazów cieplarnianych (greenhouse gases, GHG). Jak czytamy w komunikacie Origami Solar, produkcja 1 kilograma aluminium generuje nawet 14 kilogramów emisji GHG, podczas gdy wyprodukowanie 1 kilograma stali wiąże się z emisją GHG na poziomie 1,2 kilograma.

Warto dodać, że stalowe ramy mogą być produkowane z materiału pochodzącego z recyklingu, co dodatkowo wpłynie na redukcję GHG o nawet 85 proc.

Stosowanie stali ma jeszcze jedną istotną zaletę – jest nią obniżenie kosztów produkcji. W erze zwiększonego popytu i niedoboru surowców ceny modułów fotowoltaicznych od dłuższego czasu szybują w górę. Zastosowanie nowego materiału pozwoli na zabezpieczenie ważnego ogniwa łańcucha dostaw i w dłuższym czasie może przyczynić się do obniżek cen gotowych produktów.

Rozwiązanie Origami Solar już docenione

W kwietniu 2022 roku Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) ogłosił, że Origami Solar jest jednym z finalistów piątej rundy American-Made Solar Prize, która ma na celu wspieranie innowacji w branży fotowoltaicznej. Nagroda ma zostać przyznana we wrześniu.

Jury doceniło dużą wiedzę techniczną pracowników firmy, wskazało również na potencjał produkcji wykorzystującej stal pochodzącą z recyklingu, której w Ameryce jest pod dostatkiem.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.