Szwedzi ustabilizowali perowskity

Szwedzi ustabilizowali perowskity
Evolar

Szwedzka firma Evolar pracuje nad ogniwami fotowoltaicznymi łączącymi tradycyjną warstwę z krzemu krystalicznego z warstwą perowskitu, co ma zapewnić wyraźny wzrost sprawności fotowoltaiki. Teraz Szwedzi zapewniają, że udało im się wytworzyć perowskity, które zachowają wysoką efektywność nawet po 25 latach pracy.

Perowskity to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju fotowoltaiki, który ma zwiększyć jej efektywność, jednocześnie zmniejszając koszty inwestycji.

Już obecnie naukowcom pracującym nad ogniwami perowskitowymi udaje się osiągnąć sprawności przetwarzania energii słonecznej w elektryczną na poziomie zbliżonym do sprawności dominujących na rynku fotowoltaicznym ogniw wykonanych z krzemu krystalicznego.

REKLAMA

Dodatkowo perowskity mają mieć szereg zalet, których nie zapewnia tradycyjna technologia krzemowa. Wykonane z perowskitu ogniwa są ultralekkie, elastyczne, mogą być drukowane na różnych powierzchniach, a koszt ich wytwarzania powinien być znacznie niższy od kosztu produkcji ogniw z krzemu krystalicznego.

Jednak na drodze do komercjalizacji technologii perowskitowej nadal stoi niestabilność ogniw wykonanych z perowskitu, skutkująca szybkim spadkiem efektywności.

 

Z tym wyzwaniem mierzą się m.in. naukowcy ze szwedzkiej firmy Evolar, która pracuje nad wdrożeniem do produkcji ogniw perowskitowych. Szwedzi skupiają się przy tym nie na ogniwach wykonanych wyłącznie z perowskitu, ale na połączeniu warstwy perowskitowej z tradycyjnymi ogniwami, aby podnieść ich sprawność.

Obiecujące badania

REKLAMA

W badaniach nad ogniwami tandemowymi, w których stosowane są warstwy krzemowa i perowskitowa, naukowcom udaje się już nawet notować sprawności sięgające 30 proc., co jest na razie nieosiągalne w przypadku ogniw wykonanych wyłacznie z pojedynczej warstwy krzemowej.

Firma z Uppsali zapewnia, że opracowana przez nią technologa pozwoli zwiększyć sprawność tradycyjnych ogniw dzięki naniesieniu warstwy perowskitowej nawet o około 25 proc. Szwedzi są przekonani, że takie rozwiązanie będzie wkrótce powszechnie stosowane wśród producentów ogniw fotowoltaicznych.

Evosolar już teraz ma być gotowy na dostarczanie do fabryk produkujących gniwa PV rozwiązania określanego jako PV Power Booster, umożliwiającego rozbudowę linii produkcyjnych, aby na krzemowe ogniwa od razu nanosić warstwę perowskitu

Sprawność przez 25 lat

Sprawą otwartą pozostaje kwestia tego, jak zachowywać się będzie w kolejnych latach eksploatacji naniesiona na ogniwa krzemowe warstwa perowskitowa i na ile utrzyma swoje początkowe właściwości.

Teraz Szwedzi zapewniają, że opracowane przez nich warstwy perowskitowe, które będzie można nanieść na ogniwa z krzemu krystalicznego, zachowają wysoką sprawność przynajmniej przez 25 lat, a więc powinny pracować z wysoką efektywnością przez cały okres eksploatacji paneli fotowoltaicznych.

– Stale badamy nasze ogniwa w ramach stosowanych w branży testów stabilności. W czasie najbardziej wymagających badań ogniwa są wystawiane na wysoką wilgotność i temperaturę. Certyfikacja produktu wymaga, aby po 1000 godzinach testów zaszły jedynie minimalne zmiany. Evolar osiągnął teraz wymagane standardy po ponad 2000 godzin testów, co pokazuje, że nasze ogniwa mogą pracować stabilnie dłużej niż 25 lat – zapewnia Olle Lundberg, CTO i współzałożyciel Evolar.

Szwedzi nie podali jednak dokładniejszych wyników analiz, nie poinformowali także, jak po wykonanych badaniach spadła początkowa sprawność testowanego ogniwa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.