Opłacalność net-billingu rośnie. Cena energii od prosumentów w górę
Energia z mikroinstalacji fotowoltaicznych, która w tym miesiącu zostanie wprowadzona do sieci przez prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu, będzie mieć znacznie wyższą wartość niż energia oddana do sieci w poprzednim miesiącu.
Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022 roku, są od początku ubiegłego miesiąca rozliczani w systemie net-billingu. Wartość energii, którą wprowadzają do sieci, nie jest stała, ale zmienia się każdego miesiąca.
Właściciele mikroinstalacji, którzy zgłosili przyłączenie do końca marca, nadal mogą korzystać z rozliczeń w „starym” systemie opustów albo przejść na rozliczenia w net-billingu, który – jak się okazuje – staje się coraz bardziej opłacalny. Wynika to ze wzrostu cen energii na rynku hurtowym, będących podstawą do ustalenia wynagrodzenia dla prosumentów rozliczających się w nowym systemie.
Rozliczenia prosumentów
Kwestia rozliczeń prosumentów w systemie net-billingu została uregulowana w art. 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii w wyniku nowelizacji, która weszła w życie 1 kwietnia br.
Zgodnie z ustawą o OZE cena za energię wprowadzoną do sieci w okresie od połowy tego roku do połowy 2024 roku jest określana jako średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca (od połowy 2024 roku nie będzie to już średnia cena z wcześniejszego miesiąca, ale obowiązywać będzie średnia stawka godzinowa).
Miesięczną cenę istotną dla prosumentów w net-billingu wyznacza od ubiegłego miesiąca Operator Informacji Rynku Energii (OIRE). Jego zadania wypełnia operator krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Z informacji przekazanych w połowie ubiegłego miesiąca przez Operatora Informacji Rynku Energii wynikało, że rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) za czerwiec – będąca podstawą wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci przez prosumentów w lipcu – wyniosła 659,29 zł/MWh.
Teraz OIRE podał średnią rynkową cenę energii za lipiec, która okazała się znacznie wyższa od ceny za czerwiec i wyniosła 799,79 zł/MWh. Właśnie taka stawka będzie podstawą rozliczeń w ramach tzw. depozytu prosumenckiego za energię wprowadzoną do sieci w sierpniu przez prosumentów.
Prosumentom korzystającym z net-billingu przysługuje wsparcie na okres 15 lat, czyli tak samo jak „starym” prosumentom rozliczającym się w systemie opustów.
Rozliczenie na okres 15 lat ewentualnie zostanie pomniejszone o okres korzystania przez prosumenta w okresie przejściowym z rozliczeń prowadzonych w systemie opustów (w drugim kwartale 2022 roku).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.