44 mln dolarów od Billa Gatesa na automatyzację farm fotowoltaicznych

44 mln dolarów od Billa Gatesa na automatyzację farm fotowoltaicznych
fot. Manny Becerra/Unsplash

Założony przez miliardera Billa Gatesa fundusz Breakthrough Energy Ventures wraz innymi inwestorami przekaże 44 mln dolarów firmie Terabase Energy. Pracuje ona nad rozwojem cyfrowej platformy odpowiedzialnej za automatyzację i przyspieszenie budowy farm fotowoltaicznych.

Finansowanie prac zmierzających do szybszego i tańszego budowania farm fotowoltaicznych zapewnione zostało w ramach rundy finansowania serii B, którą poprowadziły fundusze Breakthrough Energy Ventures oraz Prelude Ventures, z dodatkowym udziałem SJF Ventures i innych inwestorów. Łącznie zgromadzono 44 mln dolarów, które Terabase Energy wykorzysta na rozwój swojej platformy.

Terabase Energy jest twórcą pierwszej cyfrowej platformy Terabase Development Platform, umożliwiającej zarządzanie pełnym cyklem życia farmy fotowoltaicznej, począwszy od jej projektu. Platforma współpracuje z systemem automatyki budowlanej.

REKLAMA

Zastosowanie Terabase Development Platform pozwala na całościowe rozplanowanie projektu budowy farmy fotowoltaicznej – od momentu wyboru odpowiedniego gruntu pod budowę, poprzez dokładne rozplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów i obliczenie efektywności pracy instalacji, po automatyzację budowy, która umożliwia odciążenie pracowników fizycznych, zwolnionych z dźwigania ciężkich modułów i elementów konstrukcyjnych.


REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej 24/7

Według Terabase prace przy budowie farmy fotowoltaicznej zautomatyzowanej za pomocą cyfrowej platformy mogą być kontynuowane 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, co zauważalnie przyspiesza postęp prac i pozwala na osiągnięcie znacząco wyższych zdolności produkcyjnych.

Jak czytamy na stronie Terabase, dzięki pozyskanemu finansowaniu pełne wdrożenie oprogramowania na skalę komercyjną nastąpi już w 2023 roku. Ma się to odbyć niedługo po tym, jak Terabase ogłosi pierwszy komercyjny projekt, w którym zastosowana zostanie automatyka sterowana za pomocą Terabase Development Platform.

Według Carmichaela Robertsa, kierownika biznesowego Breakthrough Energy, należy na nowo przemyśleć sposób, w jaki buduje się wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Wskazuje on zwłaszcza na potrzebę przyspieszenia produkcji i obniżania kosztów.

Jak wylicza Roberts, w ciągu ostatnich 50 lat na świecie udało się wybudować instalacje solarne o mocy około 1 TW. Aby jednak móc myśleć o osiągnięciu neutralności pod kątem emisji CO2 do 2050 roku, trzeba do tego czasu zainstalować kolejne 50 TW mocy w fotowoltaice. Zmierzenie się z tym wyzwaniem nieodzownie wymaga automatyzacji procesów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.