Soltec: Panele TOPCon nieznacznie droższe od modułów PERC

Soltec: Panele TOPCon nieznacznie droższe od modułów PERC
Trina Solar

Na polskim rynku fotowoltaicznym zaczynają pojawiać się panele fotowoltaiczne nowej generacji, które dzięki wyższej sprawności i wydajniejszej pracy mogą zapewnić inwestorom niższe koszty produkcji energii niż w przypadku zastosowania modułów wykonanych z nadal dominujących w przemyśle PV ogniw PERC. Korzyści z wyboru modułów bazujących na ogniwach TOPCon wymienia Jacek Cudny z firmy Soltec. 

Nowe, wydajniejsze moduły fotowoltaiczne bazujące na ogniwach TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact), które są wskazywane jako następca dominujących dotychczas modułów z ogniwami PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), pojawiają się w ofercie pierwszych polskich dystrybutorów.

Jednym z nich jest Soltec, który stawia na moduły zawierające ogniwa TOPCon chińskiego producenta Trina Solar. Mają się one pojawić w ofercie polskiego dystrybutora fotowoltaiki w sierpniu br.

REKLAMA

Jacek Cudny, dyrektor zakupów w Soltec, podkreśla, że moduły TOPCon na razie są droższe od modułów z ogniwami PERC. Produkcja modułu TOPCon jest droższa od produkcji ogniwa PERC ze względu na dodatkowe wymagane etapy tego procesu oraz wyższą cenę podłoża waflowego typu n w porównaniu z podłożem PERC typu p – mówi ekspert z firmy Soltec.

W ofercie Soltec moduły TOPCon mają być nieznacznie droższe od tradycyjnych, aczkolwiek – jak podkreśla Jacek Cudny – kiedy zwiększy się skala produkcji ogniw i modułów TOPCon, z pewnością będzie miało to odzwierciedlenie w cenie końcowej.

 

Zalety TOPCon

Ekspert firmy Soltec podkreśla zalety modułów TOPCon, które – biorac pod uwagę cały cykl użytkowania instalacji PV – mogą okazać się korzystniejszą opcją niż moduły PERC.

REKLAMA

– Przede wszystkim ogniwa w technologii TOPCon uzyskują wyższą sprawność niż moduły stworzone inną metodą. Ich zaletą jest niższy współczynnik temperaturowy, dzięki któremu mogą działać w większym zakresie temperatur. Pracują też lepiej w trudnych warunkach i przy słabym oświetleniu – w zimowe dni, wczesne poranki i późne wieczory – co przekłada się na wyższe uzyski i poprawia rentowność inwestycji – mówi Jacek Cudny.

– Efekty badań prowadzonych nad tą technologią dają nadzieję na mniejsze spadki mocy na przestrzeni lat. Moduły wykazują wyższą odporność na efekt LID, czyli zmiany w strukturze chemicznej ogniwa zachodzące pod wpływem światła – dodaje.

Ekspert z Soltec podaje przykład wykorzystującego ogniwa TOPCon modułu Trina Solar Vertex S+, którego specyfikacja wskazuje na lepszy niż w przypadku PERC współczynnik temperaturowy, pozwalający uzyskać około 1 proc. wydajności przewagi nad odpowiednikami wykonanymi w technologii p.

– Wypadają doskonale również pod względem poziomu degradacji – jedynie 1 proc. utraty mocy w pierwszym roku oraz 0,4 proc. rocznie między 2. a 30. rokiem użytkowania. W efekcie po 30 latach działania moc modułów Vertex S+ utrzymuje się na poziomie 87,4 proc.  wylicza Jacek Cudny.

Kluczowe kryteria wyboru technologii

Przedstawiciel Soltec ocenia, że moduły typu PERC nadal będą bardzo popularne jako sprawdzona i dojrzała technologia, natomiast TOPCon ma być opcją głównie dla klientów, którym zależy na innowacji i wyborze najbardziej wydajnych rozwiązań.

Walcząc o rynek, TOPCon będzie jednak musiał zmierzyć się z inną nową, zapewniającą lepszą wydajność technologią ogniw PV, jaką jest HJT (Heterojunction).

– Przewagę zyska ta technologia, która wykaże niższą utratę sprawności oraz wyższą niezawodność. Trendy wskazują na potrzebę rozwiązań maksymalizujących produkcję energii i skrócenie czasu zwrotu nakładów. Zarówno HJT, jak i TOPCon pozwalają przyspieszyć zwrot z inwestycji m.in. dzięki wyższym uzyskom z jednego panelu. Obydwie technologie mają niższy współczynnik temperaturowy, co oznacza mniejsze straty mocy. Ta cecha pozwala pracować modułom efektywniej, szczególnie w obliczu kolejnych rekordów wysokości temperatur – mówi Jacek Cudny.

Ekspert dodaje, że wyższy współczynnik temperaturowy przekłada się też na zwiększenie efektywności energetycznej źródła, co oznacza, że ogniwa mogą pracować w trudnych warunkach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.