7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła wpłynęło do bazy CEEB
Do 20 lipca 2022 r. do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożono prawie 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. – CEEB ma nam pokazywać pełen obraz źródeł ciepła wykorzystywanych w naszym kraju – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Do końca czerwca właściciele i zarządcy budynków mieli obowiązek zgłosić informacje o stosowanych w nich źródłach ogrzewania do utworzonej w tym celu ogólnopolskiej bazy: Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Ewidencja z kompleksowymi informacjami o źródłach ogrzewania budynków ma przyczynić się do wymiany tzw. kopciuchów, a przez to pomóc w walce ze smogiem i poprawić jakość powietrza.
Czym ogrzewamy?
– Blisko 7,3 mln deklaracji złożyli właściciele i zarządcy budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 20 lipca br. Tak duży sukces był możliwy przede wszystkim dzięki dużej świadomości obywateli. Polacy wiedzą, jak bardzo ważna jest dobra jakość powietrza – zaznacza szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Jaki obraz wykorzystania poszczególnych źródeł ciepła w polskich domach wyłania się ze złożonych deklaracji? Najwięcej źródeł ciepła (6,5 mln – stan na 30 czerwca br.) stanowią: kotły na paliwo stałe – ponad 3,2 mln; kotły gazowe – blisko 2,4 mln; ogrzewanie elektryczne, bojlery elektryczne – ponad 1 mln; kominki, kozy, ogrzewacze powietrza na paliwo stałe – ok. 1 mln.
Konkurs na zaangażowanie
By zachęcić gminy do składania deklaracji i dotrzeć do jak najszerszego grona zarządców i właścicieli budynków, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił w kwietniu konkurs. Wczoraj minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wręczył przedstawicielom trzech gmin, w których najszybciej złożono wszystkie deklaracje, statuetki Lidera CEEB. Nagrody otrzymały miasta Zawidów i Terespol oraz gmina Siennica Różana.
– Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i podgrzewał emocje zarówno wśród składających deklaracje, jak i lokalnych władz czy też instytucji zajmujących się na co dzień działaniami na rzecz ochrony powietrza. Nagrodzonym gratulujemy 100% skuteczności – dodała obecna na wydarzeniu główny inspektor nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.
Niezbędne informacje
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest realizowana w ramach prac nad Systemem ZONE – jej uruchomienie oznacza proces zbierania w jednej usystematyzowanej bazie danych wszystkich niezbędnych informacji dotyczących rodzajów źródeł ciepła i spalania paliw, jakie znajdują się w polskich domach.
System ZONE będzie gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. Będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego. Zapewni również możliwość zgłoszenia tzw. kopciucha, co pozwoli organom skuteczniej reagować na incydenty.
Audyt termoenergetyczny budynków
Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków. – Chcielibyśmy przeprowadzić kompleksowy audyt termomenergetyczny budynków. Dałby nam on realny obraz ich stanu technicznego, konieczności termomodernizacji – mówi Buda.
Audyt ma również zapewnić możliwość zbierania dodatkowych danych dotyczących budynków. Organy samorządowe zyskają ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych (tzw. kopciuchów).
Przegląd kominiarski
Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza, zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. Obywatele zaś natomiast uzyskają dostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, poprawy ich komfortu i jakości życia.