Badania potwierdzają: Falowniki mogą pracować 15 lat bez usterek
Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie (BFH), falowniki jednych z najbardziej rozpoznawalnych producentów w branży pracują optymalnie przez okres 15 lat. Czas ich pracy i konieczność ewentualnych serwisów czy wymian ma kluczowe znaczenie dla rentowności inwestycji w przydomową fotowoltaikę.
Obecnie trwają badania, w których analizowana jest praca 1280 systemów fotowoltaicznych zlokalizowanych w całej Szwajcarii. Przedmiotem prac jest ustalenie żywotności i wydajności falowników fotowoltaicznych oraz optymalizatorów mocy.
W przeważającej części badane falowniki pochodzą od producentów: Fronius, SMA, oraz Sputnik, natomiast większość analizowanych optymalizatorów mocy pochodzi od izraelskiego producenta SolarEdge.
Jak informuje PV Magazine, który przytacza wstępne ustalenia naukowców, falowniki fotowoltaiczne mogą działać bez żadnych usterek nawet przez około 15 lat. Potwierdziły to dotychczasowe wyniki badań falowników i optymalizaotrów, wśród których 50% pracuje właśnie taki okres nie wykazując wad.
Jest to o tyle dobra informacja, że większość producentów inwerterów stosowanych przy budowie domowych instalacji fotowoltaicznych jest objętych 10-letnią gwarancją producenta (np. SolarEdge oferuje na swoje inwertery 12 lat gwarancji produktowej). Oznacza to, że urządzenia te mają szasnę działać bezawaryjnie z dużą wydajnością przynajmniej kilka lat dłużej niż gwarantuje producent.
Szwajcarscy naukowcy wzięli pod uwagę m.in. rodzaje komponentów zastosowanych do budowy poszczególnych urządzeń, pierwsze zarejestrowane awarie oraz moc inwertera. Wyniki pokazują, że im większa moc falownika tym większe prawdopodobieństwa wystąpienia awarii.
Co więcej, ustalono wstępnie, że z reguły instalacje fotowoltaiczne wyposażone w mniejszą ilość elementów (np. falownik łańcuchowy zamiast inwertera z dodatkowymi optymalizatorami mocy) mają większe szanse na dłuższy okres bezawaryjności. Jeżeli chodzi o same optymalizatory, to w tym porównaniu dłuższą żywotnością cieszyły się te obsługujące pojedyncze moduły w opozycji do tzw. optymalizatorów podwójnych.
Naukowcy zaangażowani w badanie falowników podkreślają, że żywotność urządzeń różni się także w zależności od producenta, choć tu nie podają żadnych konkretnych danych.
Należy zaznaczyć, że badania są ograniczone do małej liczby falowników i jednego regionu geograficznego, w którym np. nie ma zbyt dużego zróżnicowania temperaturowego mogącego wywierać duży wpływ na żywotność poszczególnych urządzeń.
Badania naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie (BFH) potrwają do końca 2025 roku i będą powtarzane. W planach jest również rozszerzenie zakresu testowanych systemów.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.