Pływająca elektrownia PV w hybrydzie z hydroelektownią i bateriami

Pływająca elektrownia PV w hybrydzie z hydroelektownią i bateriami
EDP

Portugalska grupa energetyczna EDP uruchomiła pływającą elektrownię fotowoltaiczną. W Europie i na świecie powstały już wcześniej znacznie większe tego rodzaju instalacje, jednak w przypadku tej inwestycji zwraca uwagę fakt, że ma ona współpracować w ramach korzystającej z jednego przyłącza hybrydy z elektrownią wodną i magazynem energii. Portugalskie zbiorniki wodne powinny wkrótce wypełnić się pływającymi elektrowniami PV, które mają produkować energię po wyjątkowo niskich cenach.

Siedem miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP na południu Portugalii, w regionie Alqueva, jest gotowa do rozpoczęcia produkcji energii. Instalacja zajmuje powierzchnię 4 ha – pokrywając dokładnie 0,016% obszaru zbiornika Alqueva.

Wolumen energii wytwarzanej w elektrowni o mocy 5 MW, liczącej blisko 12 tys. paneli fotowoltaicznych, w skali roku ma sięgać 7,5 MWh, przy czym korzystnie na produkcję energii wpłynie fakt chłodzenia paneli przez wodę.

REKLAMA

Projekt Alqueva wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami. Panele słoneczne opierają się na pływakach z recyklingowanego plastiku z kompozytami korkowymi. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w regionie Alqueva i jest efektem współpracy między Corticeira Amorim (przez Amorim Cork Composites), która opracowała bardziej zrównoważony skład pływaków produkowanych przez hiszpańską spółkę Isigenere.

Jak podkreśla EDP, wykorzystanie tej technologii umożliwiło ograniczenie ciężaru platformy o 15 proc. i przyczyniło się do zmniejszenia poziomu emisji CO2 z inwestycji o ok. 30 proc.

Elektrownia fotowoltaiczna współpracuje ze znajdującą się na zbiorniku elektrownią wodną. Dodatkowo w planach EDP jest instalacja magazynu energii o mocy nominalnej 1 MW i pojemności około 2 MWh.

Zarówno hydroelektrownia, instalacja PV jak i magazyn energii mają korzystać z jednego punktu przyłączenia do sieci. To – jak podkreśla EDP – będzie skutkować optymalnym wykorzystaniem infrastruktury energetycznej i oszczędnościami.

REKLAMA

Koszt budowy elektrowni fotowoltaicznej na zbiorniku Alqueva wyniósł 6 mln euro. Dla EDP jest to druga tego typu inwestycja. Siedem lat temu Portugalczycy zrealizowali mniejszą pilotażową instalację na zbiorniku w Alto Rabagão.

Teraz EDP planuje budowę znacznie większych instalacji fotowoltaicznych na wodzie, a instalacja na zbiorniku w Alqueva ma być w przyszłości komponentem hybrydowej elektrowni OZE o łącznej mocy 154 MW.  W tym 70 MW mocy zainstalowanej przypadnie na pływającą elektrownię fotowoltaiczną (tę moc przyznano EDPR podczas niedawnej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych), 14 MW na nadwyżki mocy zainstalowanej w elektrowni słonecznej, a 70 MW na hybrydową elektrownię wiatrową.

Dzięki temu projektowi ilość energii elektrycznej wytwarzanej na tym zalewie wzrośnie do około 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 92 tys. gospodarstw domowych i pozwoli uniknąć emisji 133 tys. ton CO2.

Jak podkreśla EDP, sama skala projektu i wprowadzenie hybrydowych rozwiązań pozwolą zbilansować dostawy, także ceny energii.

Sukces aukcji dla fotowoltaiki na wodzie

Wkrótce pływające elektrownie fotowoltaiczne pojawią się także na innych zbiornikach wodnych w Portugalii. Władze w Lizbonie wcześniej w tym roku przeprowadziły specjalną aukcję dla tego typu projektów.

Pilotażowa aukcja okazała się sporym sukcesem. Część inwestorów nie tylko nie otrzyma gwarantowanych przychodów za sprzedaż energii, ale będzie nawet płacić spore pieniądze za możliwość zagospodarowania zbiorników i otrzymane zdolności przyłączeniowe.

Więcej na ten temat w artykule: Sukces aukcji dla fotowoltaiki na wodzie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.