Niemcy znaleźli nowy sposób na wychwytywanie emisji CO2

Niemcy znaleźli nowy sposób na wychwytywanie emisji CO2
NovoCarbo

Pochodząca z Hamburga firma NovoCarbo uruchomiła pierwszy w Niemczech projekt instalacji do usuwania dwutlenku węgla na dużą skalę, który pozwoli na produkcję ciepła ze źródeł odnawialnych. W ciągu najbliższych trzech lat zdolność instalacji NovoCarbo do usuwania CO2 ma wzrosnąć do ponad 30 tys. ton rocznie.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na technologie kompensacji emisji dwutlenku węgla inwestorzy przygotowują się do rozwoju technologicznych rozwiązań usuwania i składowania dwutlenku węgla. Bezpośrednie wychwytywanie CO2 z powietrza lub przemysłowego źródła, a następnie jego sekwestracja są uważane za niezbędne do dekarbonizacji gospodarki i osiągnięcia statsu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Przykładem jest projekt niemieckiej firmy NovoCarbo. Jego podstawą jest instalacja do pirolizy firmy PYREG (typ PX1500). Novocarbo uruchomi w przyszłym kwartale dwie takie instalacje w Meklemburgii, a w ciągu najbliższych dwóch lat kolejne trzy.

REKLAMA

Niemcy przewidują, że dzięki zastosowaniu autorskiej technologii ich zdolność wychwytywania dwutlenku węgla wzrośnie do ponad 30 000 ton CO2 rocznie do 2025 r.

Obieg zamknięty

Novocarbo wykorzystuje technologię zwaną pirogenicznym wychwytywaniem i składowaniem węgla (PyCCS), która opiera się na węglu zawartym w pozostałościach roślinnych. W naturalnym cyklu węgiel jest uwalniany do atmosfery jako CO2 – poprzez rozkład biomasy lub pożary lasów.

Innowacyjna technologia, opracowana przez NovoCarbo, przekształca węgiel w stabilną formę, dzięki czemu ma być bezpiecznie przechowywany przez tysiące lat.

REKLAMA

Otrzymany produkt (biowęgiel) – aby zapobiec dalszemu przyczynianiu się do globalnego ocieplenia – można na przykład wykorzystać do ulepszania gleb w rolnictwie. Ciepło wytworzone podczas pirolizy (obojętne pod względem CO2) może być dostarczane np. do lokalnych sieci ciepłowniczych.

Holistyczne rozwiązanie

– W naszych parkach służących do usuwania dwutlenku węgla zastosowaliśmy holistyczne rozwiązanie, które działa w każdym miejscu na świecie. Łączy ono sekwestrację CO2 z wytwarzaniem ciepła i produkcją zrównoważonych materiałów dla przemysłu. Nasze rozwiązanie jest nie tylko łatwo skalowalne, ale także ekonomiczne i zrównoważone w dłuższej perspektywie. Przede wszystkim nie jest to tylko koncepcja, ale już rzeczywistość – wyjaśnia Caspar von Ziegner, prezes NovoCarbo. 

Jako pionier w dziedzinie usuwania dwutlenku węgla w zrównoważony sposób NovoCarbo pozyskał już znaczących klientów, w tym SwissRe i fińską platformę handlową Compensate.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.