Coraz więcej zainteresowanych rozliczaniem prądu po cenach zmiennych

Coraz więcej zainteresowanych rozliczaniem prądu po cenach zmiennych
fot. Önder Örtel/Unsplash

W ostatnim półroczu o ponad 50 proc. wzrosła liczba małych i średnich firm zawierających kontrakty na energię elektryczną bazujące na cenach zmiennych. Pozwalają one uzyskać natychmiastowe obniżenie rachunków za prąd.

Średnia cena energii elektrycznej TGeBase notowana na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w czerwcu 2021 roku wynosiła 353,56 zł, natomiast rok później osiągnęła poziom 884,68 zł – co oznacza wzrost o 250 proc. Tak wysokie skoki cen motywują firmy do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii i optymalizacji jej kosztów.  

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość klientów. Uważniej śledzą trendy rynkowe oraz aktywniej szukają najbardziej korzystnych rozwiązań. Nie poprzestają na klasycznym modelu stałej ceny i chętniej włączają się w udział w rynku – mówi Katarzyna Bienias, Head Small & Medium Enterprises w firmie Axpo Polska.

REKLAMA

Jak zauważa Katarzyna Bienias, w ostatnich miesiącach widać rosnące zainteresowanie kontraktami bazującymi na stawkach zmiennych, odzwierciedlającymi wahania na TGE. – W ciągu ostatniego pół roku wybór tego typu kontraktów wzrósł o ponad połowę. W efekcie rozwiązanie, które jeszcze dwa–trzy lata temu było niszowe, teraz stanowi istotną część portfela umów zawieranych przez odbiorców energii – mówi.

Umowy zakładające okresową zmianę ceny na dostawy energii są w tej chwili dostępne dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości biznesu.

Zmiana co miesiąc lub co kwartał

Przedsiębiorcy mogą wybrać opcję rozliczania się za energię na podstawie ceny zmieniającej się co miesiąc. W takim przypadku spółki obrotu ustalają cenę dla konkretnej godziny w miesiącu, notowaną na TGE.

REKLAMA

Kontrakty bazujące na cenach zmieniających się co miesiąc mogą przynieść nie tylko długofalowe, ale i natychmiastowe korzyści w postaci stawki mniejszej nawet o kilkanaście procent w porównaniu z „cenami stałymi”. Na to rozwiązanie obecnie stawiają nie tylko większe przedsiębiorstwa, ale również mikro i małe firmy – mówi Katarzyna Bienias.  

Inną możliwością są kontrakty zakładające zmianę ceny w perspektywie kwartalnej, półrocznej bądź rocznej. Przy takim rozwiązaniu stawka ustalana jest na postawie ceny rynkowej z określonego dnia miesiąca poprzedzającego kontraktowany okres. Jeśli na przykład firma wybiera kwartalne rozliczenie, to cena dla pierwszego kwartału roku liczona jest na podstawie notowania TGE z grudnia ubiegłego roku, dla drugiego kwartału – z marca aktualnego roku itd.

Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy planują swoje budżety w perspektywie dłuższej niż miesiąc. To zazwyczaj firmy, w których zakup energii elektrycznej jest istotną częścią kosztów działalności – komentuje ekspertka z Axpo Polska.

– Wybierając rozwiązanie transzowe, zyskują poczucie stabilności i mają ułatwione prognozowanie finansowe. Są to kontrakty zbliżone do umów bazujących na stawkach stałych, niezależnych od wahań giełdowych – dodaje Katarzyna Bienias.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.