Śląskie tereny pogórnicze przekształcą się w centra zielonej energii
Instytut Techniki Górniczej Komag wykorzysta działki pogórnicze na Śląsku do wytwarzania i magazynowania zielonej energii. Oficjalna nazwa wdrażanego projektu, zatwierdzonego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, to Śląski System Magazynowania Energii.
Ponad 3 tys. hektarów działek po dawnych zakładach górniczych, które zostaną wykorzystane w ramach Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W zamkniętych lub wygaszanych zakładach górniczych powstaną klastry energii, których działanie ma prowadzić do pozyskiwania energii ze słońca i wody oraz utworzenia magazynów energii. Program zakłada budowę modelu systemowych magazynów energii o pojemności średniej i dużej.
Według założeń ITG Komag docelowo instalacje OZE na terenach pogórniczych mają pracować z mocą 100 MW. Wytwarzana energia elektryczna zasilać będzie pobliskie fabryki i służyć do ładowania pojazdów komunikacji miejskiej oraz samochodów elektrycznych.
Współpraca państwa, biznesu i nauki
W Ministerstwie Aktywów Państwowych podpisane zostało porozumienie w sprawie Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
– Połączenie potencjałów sygnatariuszy porozumienia – specjalizującego się w innowacyjnych, pionierskich technologiach Instytutu Komag, właściciela olbrzymich gruntów SRK oraz Polskiej Akademii Nauk, zapewniającej bezcenne wsparcie merytoryczne, utwierdza mnie w przekonaniu, że otwieramy wspólnie nowy, optymistyczny rozdział w historii Górnego Śląska – mówił Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Dyrektor ITG Komag Dariusz Prostański podkreślał, że porozumienie jest kolejnym etapem procesu zainicjowanego rok wcześniej, kiedy to podpisano umowę w sprawie powołania do życia Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
– Ostatnie miesiące uświadomiły nam, jak bardzo ta inicjatywa, budująca suwerenność energetyczną Śląska i Polski, jest potrzebna. Dziś nasze inwestycje związane z wytwarzaniem i magazynowaniem energii z OZE przy wykorzystaniu terenów pogórniczych są zauważane i doceniane w całej Europie – powiedział Dariusz Prostański.
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, biorący udział w inicjatywie, prowadzi już projekty międzynarodowe, których efekty wykorzysta na Śląsku. Jednym z nich jest projekt BattValue – międzynarodowe badanie poświęcone rozwojowi przemysłu bateryjnego.
Lokalne samorządy już czekają
Jak podkreślał Dariusz Prostański z ITG Komag, inicjatywą Śląskiego Systemu Magazynowania Energii są zainteresowane główne śląskie ośrodki miejskie: Gliwice, Bytom, Piekary Śląskie, Zabrze i Katowice, które mają w swoich granicach działki należące do SRK.
– Już niebawem dzięki wspólnemu wysiłkowi sygnatariuszy porozumienia będziemy mogli tchnąć nowe życie w ich, często opuszczoną i niszczejącą, infrastrukturę – mówił Prostański.
Dyrektor ITG Komag podkreślił również, że rewitalizacja zamykanych kopalń i przekształcanie ich w źródła bądź magazyny zielonej energii stworzy nowe miejsca pracy, co powinno napędzić rozwój gospodarczy regionu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.