Dwa energetyczne projekty z Polski z dotacjami z Funduszu Innowacji
Stworzenie kompleksowego łańcucha wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz wydajny i tani system baterii oparty na ogniwach niklowo-manganowo-kobaltowych – to dwa polskie projekty, które otrzymały unijne granty z Funduszu Innowacji mającego wspierać rozwój europejskich innowacji w obszarze czystych technologii. W ostatnim naborze wybrano 17 innowacyjnych pomysłów, które zostaną wsparte kwotą 1,8 mld euro.
Unijne pieniądze w ramach Funduszu Innowacji powędrują do innowatorów z Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Holandii, Norwegii, Polski i Szwecji, którzy zgłosili swoje aplikacje w ostatnim naborze przewidzianym dla wielkoskalowych projektów.
Unijne dofinansowanie ma pomóc im wprowadzać przełomowe technologie oparte na wodorze, energii odnawialnej oraz infrastrukturze wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla, a także wesprzeć produkcję kluczowych komponentów do przechowywania energii i korzystania z odnawialnych źródeł energii.
Napędzają zieloną transformację
Projekty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów pod kątem zdolności do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Eksperci skupiali się na innowacjach, które nie tylko wykraczają poza znane dotąd technologie, ale też są wystarczająco dojrzałe do wdrożenia. Inne kryteria wyboru obejmowały potencjał skalowalności projektów i efektywność kosztową.
– Dotacje te wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa w całej Europie w opracowywaniu najnowocześniejszych technologii, których potrzebujemy do napędzania zielonej transformacji – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. – Fundusz Innowacji jest ważnym narzędziem zwiększania skali innowacji w dziedzinie wodoru ze źródeł odnawialnych i innych rozwiązań dla przemysłu europejskiego. W porównaniu z pierwszą rundą dostępne środki wzrosły o 60 proc., co pozwoliło nam podwoić liczbę wspieranych projektów. To duży impuls dla dekarbonizacji energochłonnego przemysłu w Unii Europejskiej.
Cementownia bez CO2
Z Polski do finałowej siedemnastki tzw. dużych projektów dostały się dwa przedsięwzięcia. Pierwszy z projektów, GO4ECOPLANET, koordynowany przez Lafarge Cement SA, ma na celu stworzenie kompleksowego łańcucha wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, począwszy od wychwytywania i skraplania CO2 w cementowni, a skończywszy na składowaniu na obszarach morskich.
Dzięki tej innowacji cementownia Kujawy ma być pierwszym takim zakładem o zerowej emisji CO2, a opracowana koncepcja wydajnego wychwytywania dwutlenku węgla z wykorzystaniem energii elektrycznej ma szansę być skalowana i wdrożona również w innych cementowniach.
Innowacyjne baterie
NorthSTOR PLUS to z kolei projekt realizowany przez Systems Poland sp. z o.o. oraz Northvolt Systems AB, dużą szwedzką firmę specjalizującą się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Efektem współpracy Polaków ze Szwedami są innowacyjne komponenty zapewniające krótkoterminowe magazynowanie energii elektrycznej.
System baterii Voltainer oparty jest na wydajnych ogniwach niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC). Ma się charakteryzować większą gęstością energetyczną niż dotąd stosowane systemy. Baterie mają mieć większą wydajność, być bezpieczniejsze i tańsze oraz wykazywać mniej szkodliwy wpływ na środowisko niż podobne produkty wytworzone w innych technologiach.
Co nie mniej istotne w przypadku zastosowania ogniw niklowo-manganowo-kobaltowych, w przypadku których problemem staje sie podaż potrzebnych surowców – ponad 90 proc. wartości komponentów ma pochodzić z europejskiego łańcucha dostaw.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.