Inteligentne okno solarne z Holandii daje spore oszczędności na ogrzewaniu

Inteligentne okno solarne z Holandii daje spore oszczędności na ogrzewaniu
TNO

Naukowcy z Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych opracowali technologię inteligentnego okna solarnego. Szkło termochromowe, z którego zbudowane jest okno, blokuje ciepło w słoneczne dni i pochłania je w chłodniejszych okresach. Badacze zapewniają, że okno w wersji smart może zapewnić nawet 30 proc. oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń.   

Grupa naukowców z Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych (TNO) wraz z partnerem projektu Interreg Sunovate opracowała technologię okien przeciwsłonecznych opartą na inteligentnym szkle termochromowym, które zmienia swoje właściwości w określonej temperaturze.

Dzięki temu możliwe jest blokowanie ciepła słonecznego, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, oraz pochłanianie go w chłodniejsze dni.

REKLAMA

Dostosowane do klimatu

Szkło wymyślone przez Holendrów może zmienić swoją przepuszczalność podczerwieni pod wpływem padającego światła słonecznego wraz ze wzrostem temperatury. Co ciekawe, nie staje się ono widocznie ciemniejsze, ponieważ efekt występuje tylko w podczerwonej części widma słonecznego.
 

źródło: TNO

Okno zostało zaprojektowane tak, aby automatycznie przełączało się między blokowaniem światła słonecznego a jego przepuszczaniem. – Jest zoptymalizowane pod kątem zmniejszenia zużycia energii w klimacie umiarkowanym z mroźnymi zimami i ciepłymi latami, na przykład w Holandii – twierdzą naukowcy TNO.

Jak powiedział „PV Magazine” badacz Paskal Buskens, możliwe byłoby połączenie nowej technologii z oknem fotowoltaicznym. – Ale w zależności od używanej technologii fotowoltaicznej długości fal musiałyby być zsynchronizowane, aby materiał termochromowy nie blokował fal, które są wykorzystywane przez fotowoltaikę do pozyskiwania energii – twierdzi badacz.

Wanad zmienia strukturę

Grupa naukowców jako materiał funkcjonalny w powłoce polimerowej zastosowała dwutlenek wanadu (VO2), ponieważ w wysokich temperaturach zmienia on swoją strukturę krystaliczną, a tym samym właściwości optyczne. Wraz ze zmianą struktury kryształu modyfikacji ulegają też właściwości elektryczne i optyczne materiału, co sprawia, że pochłonięta energia słoneczna nie jest przekazywana do budynku.

W inteligentnym oknie powłokę termochromową połączono ze standardowym szkłem powlekanym o niskiej emisji. Taka konstrukcja sprawia, że okno jest zoptymalizowane pod kątem największej oszczędności energii, pozostając jednocześnie całkowicie przezroczyste dla ludzkiego oka. Przełącznik działa autonomicznie i jest nieodłączny od szkła laminowanego, dzięki czemu okno można montować w zwykłych ramach bez specjalnych wymagań montażowych.

Szybki zwrot z inwestycji

Naukowcy podkreślają, że inteligentne okno automatycznie dostosowuje przyrost ciepła słonecznego do zmian pór roku. Technologia została zaprojektowana przy użyciu tanich materiałów i procesów, aby zapewnić użytkownikom końcowym zwrot z inwestycji w ciągu 7 lat. 

REKLAMA

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Zdaniem badaczy inteligentne okno może zapewnić oszczędność energii (do chłodzenia czy ogrzewania) na poziomie 8 proc. w budynkach wolnostojących, bliźniakach i domach szeregowych. W przypadku mieszkań z dużymi powierzchniami okiennymi oszczędności mogą wynieść nawet 30 proc. 

Wprowadzanie tej technologii na rynek w ciągu najbliższych 23 lat może wnieść duży wkład w osiągnięcie europejskich celów w zakresie energii i klimatu – zaznaczają Holendrzy z TNO. Podkreślają, że efektywne wykorzystanie światła słonecznego i ciepła słonecznego może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną budynków, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. 

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.