Duńczycy zbudują ogromne hybrydowe elektrownie OZE

Duńczycy zbudują ogromne hybrydowe elektrownie OZE
fot. Pixabay

Firma Eurowind Energy zapowiedziała uruchomienie pięciu dużych centrów energetycznych na lądzie. Mają one integrować fotowoltaikę, energię z wiatru, magazyny energii i produkcję wodoru.

Eurowind Energy w najbliższych latach będzie pracować nad uruchomieniem pięciu centrów energetycznych o łącznej mocy około 2,5 GW. Dla wszystkich projektów duńska firma energetyczna zawarła umowy dzierżawy z właścicielami gruntów.

– Naszym punktem wyjścia jest zawsze zabezpieczenie prawa do użytkowania gruntów, wtedy mamy coś konkretnego do ogłoszenia – mówi Jens Rasmussen, dyrektor generalny Eurowind Energy.

REKLAMA

– W przypadku wszystkich pięciu projektów doszliśmy już tak daleko, że możemy podzielić się szerszymi perspektywami naszych centrów energetycznych. Wspólne dla wszystkich projektów jest to, że są one czymś więcej niż tylko kolejną farmą wiatrową. Będą to główne centra, w których zielona energia będzie produkowana i przetwarzana na znaczącą skalę – wyjaśnia Rasmussen.

Eurowind Energy planuje utworzenie centrów w następujących lokalizacjach:

  • Energipark Aalborg, który obejmie 19 turbin wiatrowych i instalacje fotowoltaiczne na powierzchni 375 ha, powstanie w gminie Aalborg; dodatkowo park zasilany będzie energią wytwarzaną przez 15 turbin wiatrowych w gminie Brønderslev.
  • Energipark Overgaard powstanie w gminie Randers. Obecnie znajduje się tam duża lądowa farma wiatrowa, na której pracuje 26 turbin. Do tego złożony został wniosek o zgodę na postawienie instalacji fotowoltaicznej na powierzchni ponad 700 ha.
  • Nørrekær Enge II realizowany będzie w gminach Vesthimmerland i Aalborg. Obejmie 40 turbin wiatrowych i fotowoltaikę (w fazie planowania).
  • Energipark Gasse Hede zlokalizowany będzie w gminie Tønder. Zaplanowano tam uruchomienie 8 turbin wiatrowych i zbudowanie instalacji fotowoltaicznej na powierzchni 46 ha.
  • Vollum Enge również powstanie w gminie Tønder; obejmie 10 turbin wiatrowych oraz fotowoltaikę rozmieszczoną na powierzchni 190 ha.

Integracja technologii OZE

Każdy z pięciu projektów Eurowind Energy zakłada zintegrowanie pracy turbin wiatrowych, fotowoltaiki, magazynów energii i produkcję wodoru.

– Fotowoltaika i turbiny wiatrowe zawsze będą dla nas punktem wyjścia. Produkują zieloną energię, która będzie wykorzystywana w pozostałych częściach centrum energetycznego – mówi Jens Rasmussen.

– Pracujemy również nad technologią baterii, ponieważ w ten sposób możemy zapewnić usługi bilansowania sieci elektrycznej. Przeprowadzimy kilka testów baterii w naszym zakładzie w GreenLab Skive. Liczymy też na włączenie elektrolizy jako elementu wszystkich naszych centrów energetycznych – dodaje Rasmussen.

REKLAMA

Eurowind Energy analizuje również możliwość dołączenia technologii biogazu do obszaru działalności centrów energetycznych.

– Istnieje duże zapotrzebowanie na lokalnie produkowany biogaz w połączeniu z produkcją zielonej energii elektrycznej – zauważa Rasmussen. – Więcej biogazu pomoże stopniowo wycofać się ze stosowania rosyjskiego gazu oraz gazu ziemnego z Morza Północnego.

Projekt na eksport

Jak zauważa dyrektor generalny Eurowind Energy, istotną kwestią jest również możliwość przeniesienia pomysłu centrów energetycznych na rynki poza Danią.

– Nasza koncepcja dużych centrów energetycznych może być eksportowana. Działamy na 14 innych rynkach, zarówno w Europie, jak i w USA, i na większość z nich będziemy mogli przenieść ideę centrów energetycznych z niewielkimi modyfikacjami. Centra energetyczne mogą stać się szansą eksportową, której nie wolno nam lekceważyć – podkreśla Jens Rasmussen.

Eurowind  Energy koncentruje się głównie na realizacji farm wiatrowych. Spółka działa m.in. w Danii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, Bułgarii, Wielka Brytanii. Obecna jest także w Polsce, gdzie realizuje kilka projektów wiatrowych. Więcej na ten temat w artykule Eurowind pozyskał finansowanie na farmę wiatrową Janikowo.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.