Podwodna elektrownia na Wyspach Owczych podłączona do sieci

Podwodna elektrownia na Wyspach Owczych podłączona do sieci
Minesto

Pierwsza jednostka podwodnej elektrowni o mocy 100 kW została podłączona do sieci w Vestmannasund na Wyspach Owczych. Jak poinformowała firma Minesto, produkcja energii z pływów morskich idzie zgodnie z planem. Szwedzi podkreślają, że ich długoterminowym celem jest uczynienie z podwodnych elektrowni głównego źródła energii w tym rejonie.

Szwedzka firma Minesto uruchomiła pierwszą jednostkę podwodnej elektrowni o nazwie Dragon 4 i mocy 100 kW. Została ona podłączona do sieci w miejscowości Vestmannasund na Wyspach Owczych. Minesto podkreśla, że pierwsza, pilotażowa faza wytwarzania energii elektrycznej pokazuje, że wydajność dostarczonej przez Szwedów technologii jest zgodna z wcześniejszymi prognozami i wynikami symulacji.

REKLAMA

Minesto

Możliwe skalowanie

Minesto zaznacza, że postępy we wdrażaniu w Vestmannasund alternatywnego źródła energii tworzą obiecującą perspektywę, jeśli chodzi o skalowanie projektu.

Wyniki produkcji energii elektrycznej w Vestmannasund w ostatnich tygodniach są ważne z dwóch powodów: udało nam się zademonstrować działanie Dragona 4 o mocy 100 kW, a także stworzyć podwaliny pod nowy projekt Dragon 12 dla elektrowni o mocy 1,2 MW, która jest w trakcie produkcji – mówi Martin Edlund, dyrektor generalny Minesto. Jego zdaniem zainteresowanie instalacją podłączoną do sieci na Wyspach Owczych jest duże – Minesto zaprasza obecnie branżowych inwestorów do odwiedzin.

REKLAMA

Celem strategii energetycznej Wysp Owczych jest przejście do 2030 roku w całości na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – nie tylko w elektroenergetyce, ale także w ciepłownictwie i transporcie, a działania szwedzkiej firmy świetnie wpisują się w ten plan.

Energia z morza

Rozwiązania Minesto mają znaleźć zastosowanie zwłaszcza w obszarze mikrosieci budowanych w odległych, nadmorskich lokalizacjach bądź na wyspach. Jak zapewniają Szwedzi, oferowana przez nich technologia zapewnia bardziej regularną produkcję energii niż elektrownie wiatrowe.

Firma, której misją jest „zminimalizowanie globalnego śladu węglowego przemysłu energetycznego poprzez umożliwienie komercyjnej produkcji energii z oceanu”, dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania w łącznej wysokości 40 mln euro stała się kluczową inwestycją Unii Europejskiej w obszarze morskiej energetyki.

Minesto podkreśla, że jej elektrownia o nazwie Deep Green jest jedyną zweryfikowaną elektrownią morską, która działa efektywnie kosztowo w obszarach o niskim przepływie strumieni i prądów oceanicznych.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.