Polski producent paneli PV wchodzi na nowe rynki zagraniczne
Fotowoltaiczne balustrady w Szwecji, fotowoltaiczny świetlik dachowy w Holandii, kolorowe moduły BIPV na budynek szkoły w Norwegii – europejskie projekty ML System sukcesywnie zwiększają portfel zagranicznych zamówień firmy. Pojawiły się też zupełnie nowe lokalizacje.
Spółka ML System, specjalizująca się w rozwiązaniach fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem (BIPV), zdobyła kolejne zamówienia na rynkach zagranicznych, na których dotychczas już działała, m.in. w Skandynawii, ponadto wchodzi ze sprzedażą bezpośrednią do Rumunii i Turcji.
– Nasz portfel zamówień wynosi już niemal 200 mln zł. Tę kwotę stanowią realizacje krajowe i eksportowe – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.
– Wchodzimy na nowe rynki. Realizujemy sprzedaż bezpośrednią do Rumunii i dzięki strategicznej współpracy z Pilkington również do Turcji – dodaje Cycoń.
W Rumunii ML System dostarczy moduły fotowoltaiczne, natomiast Pilkington Austria ma dostarczyć fotowoltaiczną instalację fasadową o powierzchni ponad 800 m2 do zainstalowania na salonie samochodów Ford w Turcji.
Nowe zlecenia eksportowe ML System obejmują też realizację fotowoltaicznego świetlika dachowego na budynku głównej holenderskiej siedziby Shella w Hadze.
Wyzwanie w Skandynawii
Jeszcze w lipcu firma dostarczyć ma balustrady BIPV dla trzech budynków mieszkalnych w Växjö w Szwecji. Wypełnieniem balustrad i ścian osłonowych będą moduły z odpowiednią przeziernością. Łączna ich powierzchnia wyniesie prawie 700 m2.
Kolejne skandynawskie zamówienie obejmuje dostawę kolorowych modułów BIPV na fasadę modernizowanej szkoły w Voldslokka w Oslo, w Norwegii. Będzie to jeden z bardziej skomplikowanych projektów BIPV w Skandynawii ze względu na ilość formatów szkła oraz kolorystykę i pochylenie konstrukcji.
Aktywne moduły fotowoltaiczne umieszczone na budynku szkoły, o łącznej powierzchni ponad 1000 m2, zostaną zainstalowane na trzech fasadach – wschodniej, południowej i zachodniej. Poza produkcją energii ze słońca mają one według założeń zleceniodawcy przyciągać uwagę i inspirować do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym.
W Polsce też aktywnie
Najnowsze krajowe projekty ML System obejmują budowę instalacji fotowoltaicznej dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Na konstrukcję złoża się: żaluzje PV (2 tys. sztuk), fotowoltaiczne zadaszenie parkingów, instalacje dachowe i gruntowe oraz system zarządzania energią.
Projekt dla poznańskiego szpitala wyceniono na około 7 mln zł.
– Jednym z celów ML System jest nie tylko systematyczne powiększanie naszego portfela zleceń w obszarze energetyki zawodowej, ale przede wszystkim realizacja dużych instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem rozwiązań BIPV. Nasz najnowszy kontrakt realizowany dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu jest tego najlepszym przykładem – wyjaśnia Dawid Cycoń.
– Rosnące ceny energii i koszty prowadzenia działalności znacznie przyspieszają proces decyzyjny i zainteresowanie zieloną energią – dodaje prezes ML System.
Jednym z najnowszych projektów firmy jest również farma fotowoltaiczna na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica należącej do Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Konstrukcja zlokalizowana na terenie poprzemysłowym w Chęcinach ma osiągnąć moc 3 MW.
– Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielonego wodoru – paliwa wykorzystywanego w kopalni – komentowała decyzję o zleceniu budowy farmy PV Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.