Jest plan na pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

Jest plan na pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami w morskiej energetyce wiatrowej w Holandii. Inwestycję w elektrownie wiatrowe objęte ofertą złożoną przez koncern w przetargu na zagospodarowanie strefy Hollandse Kust West szwedzka grupa chce połączyć z utworzeniem pierwszego na świecie morskiego klastra ekologicznego wodoru.

Vattenfall chce wziąć udział w budowie części farmy wiatrowej Hollandse Kust West. Jeśli firmie uda się wygrać przetarg, postawi na Morzu Północnym pierwszy na świecie morski klaster wodorowy, który będzie zasilany energią elektryczną z farmy wiatrowej. 

Szwedzki koncern zaplanował wyposażenie w elektrolizery trzech turbin wiatrowych. Wytwarzany wodór miałby być transportowany rurociągiem do portu w Rotterdamie i tam wprowadzany do lądowej sieci, która będzie go dystrybuować do odbiorców.

REKLAMA

Jak podkreśla Catrin Jung, szef Offshore Wind w Vattenfall, wytwarzanie wodoru bezpośrednio na morzu jest logicznym rozwiązaniem.

Produkcja wodoru u źródła zapewnia wyraźne korzyści nie tylko pod względem finansowym, ale także praktycznym – komentuje Jung. Ekspert uważa, że taki sposób produkcji zielonego wodoru pozwoli na osiągnięcie konkurencyjnej ceny H2 i odciąży sieci elektroenergetyczne na lądzie dzięki zagospodarowaniu nadwyżek energii z offshore. 

Skalowalny projekt

Hollandse Kust West ma być dla Vattenfalla kolejnym krokiem w rozwoju produkcji wodoru bezpośrednio na morzu. Na początku czerwca koncern informował o uzyskaniu od rządu brytyjskiego dofinansowania na realizację projektu Hydrogen Turbine 1 (HT1). Przewiduje on opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej wyposażonej w instalację do wytwarzania wodoru.

Na budowę elektrolizera umieszczonego bezpośrednio na turbinie wiatrowej Vattenfall otrzymał 9,3 mln funtów.

Pilotaż elektrolizera odbędzie się na morskiej farmie wiatrowej Vattenfall w Zatoce Aberdeen, na którą składa się 11 turbin Vestas o mocy 8,8 MW każda. Planowana moc testowanego elektrolizera to 8 MW. Wodór ma być przesyłany rurociągami do portu w Aberdeen. Według planów jego produkcja ruszy w 2025 roku.

REKLAMA

Projekt w Holandii ma być krokiem dalej – tu Vatenfall chce połączyć kilka turbin wiatrowych pracujących na morzu w klaster wodorowy.

Wodór ma odegrać ważną rolę w przyszłości. Doświadczenie, które zdobywamy w Szkocji dzięki produkcji na morzu, można zastosować na większą skalę w Hollandse Kust West – mówi Catrin Jung.

Moc produkcyjna: 45 MW

Planowany klaster wodorowy w Holandii, która ma się składać z elektrolizerów zainstalowanych przy trzech turbinach wiatrowych, będzie wyposażony w zbiorniki umieszczone na specjalnych platformach. W zbiornikach znajdą się moduły elektrolizera, transformatory i baterie. Konstrukcja umożliwi zamianę energii elektrycznej wytworzonej w turbinach wiatrowych na wodór. 

Elektrolizery w ramach klastra wodorowego Vatenfall na Morzu Północnym mają osiągnąć moc 45 MW.

Zwycięzca przetargu na zagospodarowanie strefy Hollandse Kust West zostanie ogłoszony po wakacjach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.