Kolejna farma fotowoltaiczna w Polsce czeka na przyłączenie
Budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce ruszy później, niż deweloper pierwotnie zakładał.
Firma OX2 – szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii – w tym roku miała rozpocząć budowę swoich pierwszych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Konkretna lokalizacja pierwszej, większej inwestycji o docelowej mocy 90 MW nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że ma powstać na Opolszczyźnie. Drugi projekt obejmuje farmę PV o mocy 28 MW na pograniczu Wielkopolski i Pomorza Zachodniego.
Na pytanie Gramwzielone.pl o czas realizacji obu inwestycji fotowoltaicznych Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce, poinformowała, że: – Mniejszy projekt jest już gotowy do budowy, projekt na Opolszczyźnie również, natomiast opóźnienie ze strony operatora w kwestii gotowości przyłączenia przesunie rozpoczęcie prac o kilka miesięcy.
Sektor OZE ofiarą nieprecyzyjnego prawa
Nadmiernie wydłużony czas oczekiwania na przyłączenie staje się coraz częstszym powodem opóźnień w realizacji nowych projektów fotowoltaicznych w Polsce. Wskazywał na to na łamach naszego portalu Paweł Konieczny, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej (PSES).
„Brak w ustawie Prawo energetyczne terminu na zawarcie przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) umowy przyłączeniowej (…) to istotny problem dzisiejszego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce” – napisał w artykule To opóźnia inwestycje OZE w Polsce. Potrzebna zmiana prawa.
Jak zauważył ekspert, prawo co prawda określa terminy na wydanie warunków przyłączenia przez OSD, jednak zgodnie z nowelizacją z września 2020 roku „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” OSD może przedłużyć terminy, co obecnie staje się standardem i powoduje, że na wydanie warunków przyłączenia czasem trzeba czekać nawet ponad 200 dni.
„Inaczej sprawa ma się z zawarciem umowy przyłączeniowej. Ustawa mówi jedynie, że warunki przyłączenia są ważne dwa lata. Jest to czas, w jakim wytwórca musi podjąć decyzję co do realizacji inwestycji i może zawnioskować do OSD o zawarcie umowy przyłączeniowej. Brakuje natomiast terminu, w którym OSD po otrzymaniu podpisanej jednostronnie przez wytwórcę umowy przyłączeniowej (bo jej draft jest załącznikiem do warunków przyłączenia) musi ją podpisać ze swojej strony, czyli de facto zawrzeć umowę” – podkreśla Paweł Konieczny.
Model biznesowy
Szwedzki deweloper jest pionierem w rozwoju inwestycji OZE bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii. W przypadku farm fotowoltaicznych rozwijanych w Polsce spółka OX2 zdecydowała się na udział w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej dla mniejszej inwestycji – o mocy 28 MW – i uzyskała gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym dla tego projektu.
W odniesieniu do wielkoskalowej farmy PV o mocy 90 MW nie zapadła decyzja o przystąpieniu do aukcji. To daje spółce więcej czasu na decyzję o ewentualnej sprzedaży i poszukiwaniu kontrahenta.
– Gdyby projekt został zgłoszony do aukcji, jest wówczas ograniczony czas na budowę i szczególnie w fotowoltaice mamy 24 miesiące na uzyskanie koncesji. Z tego powodu proces sprzedażowy musiałby być bardzo dynamiczny – wyjaśniała Katarzyna Suchcicka.
OX2 poważnie bierze pod uwagę możliwość sprzedaży farmy fotowoltaicznej jeszcze przed jej sfinalizowaniem, zgodnie z przyjętym przez firmę schematem działania.
– Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, kiedy sprzedać ten projekt. Nasz model biznesowy to zakłada, więc sprzedaż najprawdopodobniej nastąpi, ale do wypracowania pozostaje jeszcze, w którym momencie to zrobić – stwierdziła dyrektor generalna OX2.
OX2 to spółka rozwijająca przede wszystkim lądowe farmy wiatrowe. W Europie jest największą firmą pod względem zrealizowanych dotychczas inwestycji tego typu. W Polsce buduje obecnie pięć farm wiatrowych – o mocach 20–45 MW – dla których zabezpieczyła wsparcie w aukcjach przeprowadzonych w latach 2018–2021. W aukcji sprzed roku polski oddział OX2 zdobył wsparcie dla kolejnego projektu farmy wiatrowej o mocy 62,5 MW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.