Wielka farma fotowoltaiczna powstanie na terenie byłej kopalni

Wielka farma fotowoltaiczna powstanie na terenie byłej kopalni
QCells

We wschodnich Niemczech rozpoczęto budowę elektrowni fotowoltaicznej, która będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenach, na których wcześniej wydobywano węgiel.

Inwestycja powstanie na terenie ogromnej, zajmującej kilkanaście kilometrów kwadratowych kopalni odkrywkowej, w której przez dekady był wydobywany węgiel brunatny. Eksploatacja kopalni została ostatecznie zakończona na początku lat 90. ubiegłego wieku, a od tego czasu Niemcy nie znaleźli sposobu na zagospodarowanie zdewastowanych terenów.

Teraz teren byłej kopalni zostanie w końcu wykorzystany, a pomoże w tym fotowoltaika, która jest idealnym rozwiązaniem, aby przywracać funkcje gospodarcze zniszczonym, poprzemysłowym terenom.

REKLAMA

Partnerem Signal Iduna w tej inwestycji jest fundusz Hansainvest Real Assets, który obecnie zarządza nieruchomościami o wartości ponad 7 miliardów euro. W naszym kraju niemiecka firma posiada nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.

REKLAMA

 

Elektrownie PV na terenach pokopalnianych

W niemieckim regionie Łużyc nie będzie to jedyna ogromna inwestycja fotowoltaiczna na terenach, gdzie wcześniej wydobywano węgiel. Zagospodarowanie swoich kopalni odkrywkowych i przywracanie im funkcji gospodarczych dzięki produkcji energii odnawialnej szykuje m.in. niemiecka grupa energetyczna LEAG.

Za budowę parku solarnego o mocy 300 MW, który ma stanąć na terenie 350 ha należącej do LEAG kopalni Welzow-Süd, odpowiadać będzie firma EP New Energies (EPNE). Oprócz postawienia ogromnej elektrowni PV plan obejmuje też koncepcję zazielenienia terenu i odbudowy regionalnej bioróżnorodności.

Największa w Europie

Wielka farma fotowoltaiczna koło Lipska będzie największym tego rodzaju obiektem w Europie. Jej moc przekroczy o 150 MW moc obecnie największej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej, którą wybudowała w Hiszpanii grupa energetyczna Iberdrola.

Z tą inwestycją Hiszpanie mają jednak problem – ostatnio lokalny sąd nakazał zwrot części terenów, na których została zrealizowała, w efekcie czego Iberdrola powinna rozebrać sporą część z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Sąd nakazał częściową rozbiórkę największej farmy fotowoltaicznej w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.