Czujniki podczerwieni zwiększą wydajność paneli fotowoltaicznych

Czujniki podczerwieni zwiększą wydajność paneli fotowoltaicznych
Reuniwatt

Francuska firma Reuniwatt dostarczyła urządzenie korzystające z czujników podczerwieni, które ma współpracować z hybrydowym systemem fotowoltaicznym w kopalni złota Fekola w Mali w Afryce Zachodniej. Urządzenie pozwala na precyzyjne monitorowanie i prognozowanie pogody, zwiększając wydajność systemu fotowoltaicznego współpracującego z magazynem energii. Rozwiązanie zostało docenione na targach Intersolar Europe 2022.

Sprzęt do prognozowania pogody współpracujący z fotowoltaiczną instalacją off-grid w kopalni w Mali ma według producenta zredukować zużycie paliwa alternatywnego o około 20% i tym samym zwiększyć opłacalność działalności kopalni.

Obecnie funkcjonująca 24 godziny na dobę kopalnia Fekola jest zasilana sześcioma generatorami na olej opałowy oraz instalacją fotowoltaiczną o mocy 30 MW z systemem magazynowania energii o pojemności baterii 15,4 MWh. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii okresowo umożliwia wyłączenie trzech z sześciu generatorów zasilanych olejem opałowym. Dzięki takiej kombinacji możliwe jest pokrycie dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną nawet w 75% energią odnawialną.

REKLAMA

Monitorowanie zachmurzenia

System Reuniwatt do monitorowania i prognozowania pogody bazuje na autorskiej technologii Sky InSight. Składa się z czujników podczerwieni stale monitorujących zachmurzenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Na podstawie generowanych krótkoterminowych prognoz pogody mechanizm zarządzania może sterować pracą generatorów olejowych, wyłączając je i umożliwiając zwiększenie udziału zielonej energii z paneli fotowoltaicznych.

Możliwe jest przewidzenie nagłych spadków promieniowania słonecznego w ciągu kolejnych 30 minut i uruchomienie magazynu energii w celu zoptymalizowania wykorzystania energii elektrycznej i uniknięcia ewentualnych przestojów kopalni.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Wyjątkowy projekt OZE

Inteligentny system do predykcji warunków atmosferycznych został doceniony przez jury na tegorocznych targach Intersolar Europe i znalazł się wśród finalistów kategorii promującej wyjątkowe projekty OZE.

Za samą realizację budowy farmy fotowoltaicznej z systemem magazynowania energii odpowiedzialne są niemieckie firmy Suntrace i BayWa. Hybrydowa elektrownia ma pozwolić na wygenerowanie oszczędności w formie redukcji zużycia oleju opałowego o około 13 mln litrów, co ma przełożyć się na spadek kosztów przetwarzania złota o minimum 7%. Inwestycja ma się zwrócić w około 4 lata.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.