Shell zbuduje hybrydową elektrownię OZE

Shell zbuduje hybrydową elektrownię OZE
fot. Suzanne Dorst/Unsplash

Nowa inwestycja Shella połączy farmę fotowoltaiczną i farmę wiatrową, każda o mocy 50 MW. Hybrydowa konstrukcja powstanie w Holandii.

Hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa budowana przez koncern Shell będzie miała jeden punkt przyłączeniowy. Jest to model coraz bardziej promowany w Holandii w celu rozwiązania problemów z przepustowością sieci.

Do realizacji swojego projektu koncern paliwowy dołączył brytyjską firmę Inaccess, która dostarcza systemy sterowania infrastrukturą sieciową. W hybrydowej elektrowni Shella ma ona zainstalować system monitorowania i sterowania pozwalający na optymalizację pracy instalacji. Będzie on jednocześnie zbierał dane w czasie rzeczywistym i na bieżąco identyfikował przypadki anomalii w pracy elektrowni.

REKLAMA

Shell nie podał miejsca lokalizacji hybrydowej elektrowni słoneczno-wiatrowej. Wiadomo, że łącznie będzie ona miała łączną moc 100 MW.

Jeden punkt przyłączeniowy

W zeszłym roku holenderskie organizacje działające w obszarze odnawialnych źródeł energii przygotowały model umowy, która ma ułatwić właścicielom hybrydowych instalacji korzystanie z tych samych punktów przyłączeniowych. W przedsięwzięciu uczestniczyło holenderskie stowarzyszenie Holland Solar, grupa Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA), aktywna w branży wiatrowej, i organizacja Samen Energie reprezentująca interesy spółdzielni energetycznych.

W swojej informacji Shell podkreśla, że uzupełniający się charakter energii słonecznej i wiatrowej może częściowo rozwiązać problem nieciągłego dostarczania energii do sieci i zmaksymalizować wykorzystanie połączeń sieciowych.

REKLAMA

Modelowa umowa pozwala właścicielom elektrowni wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych negocjować z operatorami sieci m.in. warunki budowy infrastruktury OZE w ramach wspólnych przyłączy.

Shell aktywny na lądzie i na morzu

Shell rozwija działalność w obszarze odnawialnych źródeł energii w ramach spółki Shell Renewables and Energy Solutions. Wdraża zintegrowane rozwiązania energetyczne, obejmujące zielony wodór, energię słoneczną, wiatrową i pojazdy zeroemisyjne. Na swoim koncie ma projekty o łącznej mocy 6 GW.

W styczniu br. spółka zabezpieczyła – w ramach joint-venture ze ScottishPower – prawa do zagospodarowania morskich stref u wybrzeży Szkocji. Pozwoli to zrealizować projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy do 5 GW na wschodnim i północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.