Jak klimatyzacja w domu wpływa na zdrowie?
O popularności klimatyzatorów decydują nie tylko wysokie temperatury latem. Duże znaczenie przy wyborze urządzenia ma jego całoroczny charakter. Mimo że możliwość ogrzewania domu lub mieszkania w okresach przejściowych jest atrakcyjna, wiele osób jest zdania, że klimatyzacja jest szkodliwa. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy.
Czy montaż klimatyzacji w domu może mieć negatywny wpływ na zdrowie?
Obecnie klimatyzacja jest standardem, również w domach i mieszkaniach prywatnych. Mimo to montaż urządzenia i późniejsze korzystanie z jego funkcjonalności wciąż jest obarczone szeregiem nieprawdziwych przekonań. Najpopularniejsze z nich zgodnie głoszą, że klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie, powodując częste infekcje, odwodnienie skóry i przewlekłe zmęczenie. Tymczasem prawidłowo zamontowany klimatyzator pracuje możliwie wydajnie i nie pogarsza stanu zdrowia. Kiedy klimatyzacja jest w pełni bezpieczna?
1. Ustawienie odpowiedniej temperatury
Chociaż klimatyzatory montowane w biurach, domach i mieszkaniach proponują szeroki zakres temperatur, nie zawsze warto korzystać z tej funkcjonalności, a w trakcie upałów – zachować zdrowy rozsądek. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a światem zewnętrznym powinna wynosić nie więcej niż 6 stopni Celsjusza. Jeśli będzie większa, narazisz się na osłabienie układu odpornościowego, a w efekcie – na częstsze infekcje.
2. Unikanie gwałtownych zmian temperatury
Jeśli chcesz uniknąć przeziębienia, unikaj sytuacji, w których narazisz się na działanie skrajnych temperatur. Przechodząc z zewnątrz (w trakcie upałów) do klimatyzowanego pomieszczenia, osłabiasz mechanizmy obronne organizmu i narażasz się na infekcje. Jak tego uniknąć? Jeśli to możliwe, odczekaj kilka minut w pomieszczeniu o średniej temperaturze, np. w korytarzu.
3. Prawidłowe ustawienie nawiewu i szybkości pracy klimatyzatora
Jeśli klimatyzator ma zapewniać odpowiedni komfort termiczny, musisz prawidłowo ustawić szybkość pracy urządzenia. Klimatyzacja, która pracuje zbyt intensywnie, powoduje uczucie przeciągu w pomieszczeniu. Równie ważna jest właściwa regulacja kierunku wydmuchiwanego powietrza. Chłodny nawiew nie powinien być ustawiony bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Powietrze warto skierować na ścianę lub sufit. Taką możliwość daje np. klimatyzator ścienny, proponowany przez TAURONA.
4. Systematyczna konserwacja urządzenia
Klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia, niemniej nieodpowiednio lub zbyt rzadko czyszczone urządzenie może wpływać na jego pogorszenie. Zły stan techniczny klimatyzatora przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów wewnątrz urządzenia, co szczególnie odczuwają alergicy i osoby zmagające się z astmą.
5. Ustawienie odpowiedniego poziomu wilgotności w klimatyzatorze
Wiele osób skarży się na pogorszenie stanu skóry, wysuszenie spojówek, pochrząkiwanie i suchość w jamie ustnej. Tymczasem można tego uniknąć, ustawiając odpowiedni poziom wilgotności w klimatyzatorze. Rozwiązaniem problemu może być także wybór urządzenia z funkcją jonizacji.
6. Brak dopływu powietrza z zewnątrz i systematyczne wietrzenie klimatyzowanych pomieszczeń
Jeśli klimatyzacja ma być skuteczna, zadbaj o brak dopływu powietrza z zewnątrz. Zamykając okna i drzwi, zwiększasz wydajność urządzenia i poprawiasz komfort termiczny w pomieszczeniu. Kiedy klimatyzator jest wyłączony, pamiętaj o systematycznym wietrzeniu pokoju. W ten sposób poprawisz jakość powietrza wewnątrz, a w efekcie – zadbasz o swoje samopoczucie.
artykuł sponsorowany