W CEEB już ponad 3,3 mln zgłoszeń. Czym Polacy ogrzewają budynki?

W CEEB już ponad 3,3 mln zgłoszeń. Czym Polacy ogrzewają budynki?
fot. Sandra Grünewald/Unsplash

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obecnie ponad 3,3  mln zgłoszeń. To oznacza wzrost o ponad 400 tys. tylko przez ostatni miesiąc. Do wypełnienia ustawowego obowiązku właścicielom budynków mają pozostały niecałe 2 miesiące.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) poinformował, że 5 maja br. w systemie ewidencji zarejestrowanych było dokładnie 3 307 385 zgłoszeń. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) agreguje dane na temat źródeł ogrzewania w nieruchomościach wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku.

Przygotowany przez GUNB wykres pokazuje znaczący wzrost liczby zgłoszeń w ostatnich miesiącach.

REKLAMA

 

BEEC - liczba deklaracji

źródło: GUNB

Obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania dotyczy i budynków mieszkalnych, i niemieszkalnych. W ogólnej liczbie zgłoszonych dotychczas nieruchomości niecałe 4 proc. – 131 776 – stanowią budynki niemieszkalne, reszta – 3 175 609 – to budynki mieszkalne.

Deklaracje można złożyć w swoim urzędzie gminy lub online. Co ciekawe, tylko niecałe 25 proc. informacji przyszło drogą elektroniczną. Według danych GUNB za pośrednictwem urzędnika zgłoszonych zostało 2 493 033 deklaracji, online natomiast – 814 352.

Źródła ciepła w budynkach

Wśród deklarowanych przez Polaków źródeł ciepła najliczniej reprezentowane są kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa. Na drugim miejscu znalazł się gaz, czyli ogrzewanie przez kocioł gazowy (bojler gazowy, pogrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy). Trzecie miejsce przypadło źródłom elektrycznym.

REKLAMA

W liczbach wygląda to następująco:

  • kocioł na paliwo stałe  (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa – 1 838 184,
  • kocioł gazowy/bojler gazowy/pogrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy – 1 056 847,
  • ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny – 455 053,
  • kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel) – 447 418,
  • trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa – 282 744,
  • piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 232 457,
  • miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza – 132 993,
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – 177 419,
  • pompa ciepła – 100 553,
  • kocioł olejowy – 40 172.

Czas tylko do końca czerwca

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają do końca czerwca br. czas na zgłoszenie źródła ogrzewania w budynkach.

Jak podkreślał w rozmowie z Newserią Biznes Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej: – Zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trzeba podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to zarządcy i właściciele już istniejących budynków, druga to właściciele nowych budynków. I tutaj mamy dwa terminy: zarządcy nieruchomości, które już istnieją i zostały oddane do użytkowania, mają termin do 30 czerwca 2022 roku. Natomiast wszyscy ci, którzy oddają nowe budynki po 1 stycznia 2022 roku, mają 14 dni na zgłoszenie do CEEB źródła ciepła, jakim budynek jest zasilany.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) uruchomiona została 1 lipca 2021 roku na mocy nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Celem CEEB jest zidentyfikowanie wszystkich wysokoemisyjnych źródeł ciepła w Polsce.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być gotowa do sierpnia 2023 roku. Zgodnie z szacunkami GUNB mają się w niej znaleźć informacje na temat około 5 mln budynków.

Za niezłożenie deklaracji w terminie – tj. do końca czerwca br. – przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kwota może wynieść nawet 5 tys. zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.