IEO sprawdzi zastosowanie magazynu ciepła u prosumenta
Instytut Energetyki Odnawialne (IEO) we współpracy z międzynarodowym konsorcjum rozpoczyna realizację projektu ComBioTES zakłądajacego przetestowanie w Polsce, Francji, Danii i w Chinach kompaktowego magazynu ciepła dla budynków korzystających z elektroogrzewnictwa opartego na źródłach odnawialnych.
Autorzy projektu przeanalizują możliwości wykorzystania magazynów ciepła w budynkach należących do prosumentów i korzystających z dynamicznych taryf zielonej energii elektrycznej lub ciepła zakupionego w sieci.
Jak informuje Instytut Energetyki Odnawialnej, projekt połączy w jednym konsorcjum ośrodki badawcze, projektantów przemysłowych i dostawców technologii w celu budowy know-how w zakresie budowy ulepszonego systemu magazynowania ciepła, który ma umożliwić obniżenie kosztów energii na potrzeby domów jednorodzinnych oraz firm.
Wdrażane rozwiązanie wykorzystuje właściwości materiałów zmiennofazowych i inteligentne zarządzaniu energią, co ma umożliwić lepsze powiązanie profilu produkcji lub dostawy energii z profilem ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
– Elektroogrzewnictwo oparte coraz tańszej energii z OZE stanowią główną część zużycia energii elektrycznej w Europie, ale okresami powodują szczyty zużycia, często wtedy, gdy energia elektryczna jest droga. Standardowo, jedynie ciepła woda użytkowa jest magazynowana (w bojlerze). Ogrzewanie pomieszczeń i klimatyzacja stanowią sezonowe odbiory i niestety nie są one magazynowane w skali budynku, w celu oszczędzania energii elektrycznej zużywanej przez mieszkańców w okresach szczytowych. Wskazuje to na potrzebę rozwoju magazynów ciepła, odpowiednich dla budynków, w celu zmniejszenia rachunków za energię elektryczną użytkowników końcowych – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej.
Konsorcjum ComBioTES opracuje modułowe, kompaktowe rozwiązanie magazynowania energii cieplnej (TES) dla CO, CWU i chłodzenia, w pełni przystosowane do profilu zmian cen energii elektrycznej.
Rozwiązanie ComBioTES składające się z dwóch magazynów ciepła ma pozwolić na wykorzystanie wysokiej gęstości energii utajonej magazynu ciepła (≥ 100 kWh/m3) przy użyciu materiałów pochodzenia organicznego z przemianą fazową PCM, a jednocześnie ma zdolność natychmiastowego reagowania na zapotrzebowanie na ogrzewanie lub ciepłą wodę użytkową dzięki pojemności magazynu (TES).
W skład konsorcjum ComBioTES i związanej z nim Zewnętrznej Rady Doradczej (Idex, Danfoss i Passive House) wchodzą podmioty działające w obszarze magazynowania energii i zarządzania nią oraz integracji sektorów ciepła i energii elektrycznej. Koordynatorem projektu jest centrum badawcze ds. Energii Atomowej i Energii Alternatywnych (CEA) z Grenoble we Francji.
Projekt finansowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 w zakresie badań i innowacji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.