Średnia cena energii w górę. Jest istotna dla niektórych prosumentów

Średnia cena energii w górę. Jest istotna dla niektórych prosumentów
Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki opublikował średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym za ostatni kwartał poprzedniego roku oraz za cały poprzedni rok. Ta cena ma znaczenie dla prosumentów firmowych, którzy nie przeszli na opusty.

W 2021 r. średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym – wyznaczana na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne – wyniosła 278,08 zł/MWh. Średnia cena za rok 2020 wynosiła 252,69 zł/MWh, a rok wcześniej było to 245,44 zł/MWh. Wyraźny wzrost cen widoczny jest od 2017 roku.

 

REKLAMA

Wykres pokazujący średnią roczną cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w latach 2016-2021
Wykres 1. Średnia roczna cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w latach 2016-2021 (zł/MWh). Źródło: URE

Średnia cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym w ostatnim kwartale 2021 roku zanotowała jeszcze większą dynamikę, bo od 2017 r. wzrosła o prawie 100 proc. osiągając w ostatnim kwartale 2021 r. poziom 325,26 zł/MWh – w stosunku do średniej ceny na poziomie 282,97 zł/MWh we wcześniejszym kwartale, a także w stosunku do 256,22 zł/MWh w ostatnim kwartale 2020 roku.

 

Wykres pokazujący średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w czwartym kwartale w latach 2016-2021
Wykres 2. Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w czwartym kwartale w latach 2016-2021 (zł/MWh). Źródło: URE

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym obejmuje sprzedaż energii – wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii – realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej – tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii. W wyliczaniu średniej nie uwzględnia się sprzedaży energii na rynek bilansujący ze względu na techniczny charakter tego rynku.

REKLAMA

Kwartalna cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym ma znaczenie dla prosumentów firmowych, którzy nie przeszli na opusty. W ich przypadku to właśnie ta cena jest podstawą ustalania przychodów za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci.

Średnia cena kwartalna z wcześniejszego kwartału według zgłoszonych przed rokiem pomysłów Ministerstwa Klimatu i Środowiska miała być również podstawą rozliczeń wszystkich prosumentów, który rozpoczną wytwarzanie energii po wygaszeniu systemu opustów.

Resort klimatu chciał początkowo, aby nastąpiło to 1 stycznia 2022 r., jednak ostatecznie nowy system rozliczeń prosumentów w formie tzw. net-billingu wszedł w życie trzy miesiące później, a podstawą rozliczeń w przypadku prosumentów zgłaszających przyłączenie do sieci po 31 marca będzie – nie średnia cena z wcześniejszego kwartału, ale z poprzedniego miesiąca, co ma lepiej oddawać bieżące rynkowe realia.

Prosumenci, którzy nie zgłosili przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca 2022 r. i tym samym nie zdążyli wejść do systemu opustów, mają być rozliczani według średniej ceny z poprzedniego miesiąca (z uwględnieniem okresu przejściowego do połowy 2022 r., kiedy nadal będzie stosowany wobec nich system opustów). Natomiast od połowy 2024 r. w ramach net-billingu ma być uwzględniana cena obliczana w interwałach godzinowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.