Bilansowanie międzyfazowe w końcu na zasadach korzystnych dla prosumentów

Bilansowanie międzyfazowe w końcu na zasadach korzystnych dla prosumentów
BayWa r.e.

Jutro wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczeń energii wytwarzanej przez prosumentów. Oprócz kluczowej zmiany w postaci wdrożenia nowego systemu rozliczeń w formie net-billingu, znowelizowana ustawa o OZE wprowadza też szereg innych zmian, które są istotne dla prosumentów. Jedna z nich ma rozwiązać problem bilansowania międzyfazowego.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została uchwalona przez Sejm w październiku zeszłego roku i która wchodzi w życie jutro, ma rozwiązać problem bilansowania międzyfazowego, z którym borykają się niektórzy prosumenci rozliczający się w systemie opustów.

Wcześniej zapisany w ustawie o OZE sposób bilansowania międzyfazowego był realizowany przez zakłady energetyczne niekorzystną dla prosumentów metodą algebraiczną. Nowe prawo zakłada zmianę sposobu bilansowania na metodę korzystniejszą dla prosumentów.

REKLAMA

Rozliczenia pomiędzy sprzedawcą a prosumentem energii odnawialnej, prosumentem zbiorowym energii odnawialnej lub prosumentem wirtualnym energii odnawialnej mają być prowadzone na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.

Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona i pobrana z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego lub wirtualnego ma być wyznaczona dla danej godziny metodą wektorową. 

Zgodnie z zapisami ustawy – jeśli prosument zbiorowy lub wirtualny pobierze odpowiednio z instalacji albo z sieci w miejscu, w którym dokonywany jest pomiar energii elektrycznej pobieranej, większą ilość energii elektrycznej niż przysługująca mu ilość energii wytworzonej w instalacji OZE, uznane zostanie, że brakującą ilość energii ponad wytworzoną dla niego w instalacji OZE pobrał z sieci dystrybucyjnej.


Natomiast jeśli prosument zbiorowy lub wirtualny pobierze odpowiednio z instalacji albo z sieci w miejscu, w którym dokonywany jest pomiar energii pobieranej, mniejszą ilość energii niż przysługująca mu ilość energii wytworzonej w instalacji OZE, zostanie uznane, że nadwyżkę energii ponad jego pobór wprowadził do sieci.

REKLAMA

Ustawa doprecyzowuje ponadto zasady bilansowania międzystrefowego – dotyczy to prosumentów korzystających z taryf międzystrefowych. Zgodnie z nią w przypadku, gdy prosument rozliczany będzie według grupy taryfowej wielostrefowej, wówczas w pierwszej kolejności rozliczana ma być energia elektryczna pobrana w tej samej strefie czasowej.

Nie trzeba wymieniać licznika

Jak w praktyce zostanie zrealizowana zmiana sposobu bilansowania międzyfazowego przez operatorów sieci? Portal Gramwzielone.pl zapytał o to największych operatorów systemu dystrybucyjnego. Mimo, że pytania wysłaliśmy kilka tygodni temu, odpowiedział na nie tylko jeden z operatorów – Enea Operator.

Zapytaliśmy, czy w związku ze zmianami w zasadach bilansowania międzyfazowego, które zostały wprowadzone w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, operatorzy sieci planują dostosowanie lub wymianę liczników zainstalowanych do prosumentów, aby rozliczać poprawnie bilansowanie na nowych warunkach?

Z odpowiedzi przekazanej przez serwis prasowy Enei Operator wynika, że do zmiany sposobu rozliczania bilansowania międzyfazowego nie będzie potrzebna wymiana liczników u prosumentów.

– Bilansowanie energii pobranej z sieci i wprowadzonej do niej przebiega w sposób zgodny z zasadami określonymi w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE i odbywać się będzie w naszych systemach informatycznych – zapewnia Mateusz Gościniak, rzecznik prasowy poznańskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Więcej na temat problemów wynikających z wcześniejszej interpretacji bilansowania międzyfazowego przez operatorów sieci, zgodnie z zasadami wprowadzonymi do ustawy o OZE w 2016 roku, w artykule: Bilansowanie międzyfazowe w ustawie o OZE. Czy rozwiąże problem niektórych prosumentów?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.