Goldman Sachs uruchomił ogromną farmę PV z magazynem energii

Goldman Sachs uruchomił ogromną farmę PV z magazynem energii
Goldman Sachs

Związana z amerykańskim potentatem finansowym firma Goldman Sachs Renewable Power oddała do użytku jedną z największych na świecie instalacji łączących fotowoltaikę i bateryjne magazynowanie energii. Goldman Sachs jest również zaangażowany w projekty magazynów energii, które są realizowane w Kalifornii i które zakładają oddawanie energii w czasie dużo dłuższym niż umożliwiają magazyny bazujące na bateriach.

Na amerykańskim rynku energetycznym nową rzeczywistością stają się elektrownie fotowoltaiczne, które dodatkowo są wyposażane od razu w ogromne magazyny energii, aby zwiększyć możliwości działalności na rynku energii – nie tylko w czasie, gdy świeci słońce, a jednocześnie stabilizując lokalne systemy energetyczne.

W ten trend wpisuje się nowa inwestycja zrealizowana przez spółkę energetyczną należącą do amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

REKLAMA

Goldman Sachs Renewable Power uruchomił w Kings County w Kalifornii ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 390 MW, której praca jest wspierana przez bateryjny magazyn energii o mocy 140,25 MW i pojemności 561 MWh.

Faza konstrukcyjna tego projektu trwała niewiele ponad rok. Budowa farmy PV i magazynów energii zaczęła się w styczniu 2021 roku, a przed jej finalizacją ogromny projekt został przejęty przez Goldman Sachs Renewable Power od dotychczasowego dewelopera – związanej z producentem paneli fotowoltaicznych Canadian Solar firmy Recurrent Energy.

Do budowy ogromnej instalacji zaangażowano ponad 400 pracowników, z czego 90 proc. stanowili mieszkańcy Kings County. 

Projekt zrealizowany w Kings County posiada już wieloletnie umowy na sprzedaż energii. Generacja z całej instalacji ma odpowiadać zapotrzebowaniu na energię około 126 tys. kalifornijskich gospodarstw domowych. 

Dwie pierwsze umowy PPA zostały zawarte już w październiku 2018 roku. Odbiorcami energii będą działające na kalifornijskim rynku energetycznym firmy Silicon Valley Clean Energy oraz Monterey Bay Community Power, które będą kupować energię przez 15 lat.

REKLAMA

Dzięki wyposażeniu elektrowni fotowoltaicznej w ogromny, czterogodzinny magazyn energii, odbiorcy będą mogli dostarczyć swoim klientom energię w czasie wieczornego szczytu – gdy nie będzie ona pochodzić już bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych.

To kolejna ogromna inwestycja w projekt z zakresu solar+storage w Kalifornii, która staje się w tym zakresie globalnym liderem. Tylko w ubiegłym roku do kalifornijskich sieci elektroenergetycznych zostały podłączone bateryjne magazyny energii o mocy 2,36 GW, co stanowi ponad połowę potencjału baterii uruchomionych w ubiegłym roku w całej amerykańskiej energetyce.

Bateryjne magazyny są w stanie zapewnić dostawy energii w czasie do kilku godzin od zakończenia pracy fotowoltaiki. Magazynowanie energii w dłuższych okresach mogą natomiast zapewnić technologie bazujące m.in. na skompresowanym powietrzu.

Niedawno Goldman Sachs zainwestował 250 milionów dolarów w jedną z firm rozwijających technologię określaną jako CAES (Compressed Air Energy Storage).

Kanadyjska firma Hydrostor do tej pory zrealizowała jeden pilotażowy projekt magazynu CAES. Instalacja o mocy 2,2 MW i pojemności ponad 10 MWh została uruchomiona w 2019 r. w Ontario.

Dużo efektowniej wygląda portfel projektów rozwijanych przez Kanadyjczyków. Obejmuje on projekty zlokalizowane w Kalifornii i Australii o łącznej mocy 1,1 GW i pojemności 8,7 GWh. W tym w Kalifornii rozwijane są dwa ogromne projekty o pojemności mającej wynieść odpowiednio 3,2 GWh i 4 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.