Cena nie wystarczy. Moduły we Francji muszą spełniać dodatkowe kryteria
Inwestycje fotowoltaiczne realizowane we francuskim systemie wsparcia dla OZE muszą bazować na komponentach spełniających określone wymogi środowiskowe. Brak odpowiednich certyfikatów w zakresie śladu CO2 utrudni inwestorom otrzymanie rządowego wsparcia. Uzyskaniem certyfikatu, który otwiera drzwi do francuskiego rynku PV, pochwalił się kolejny z producentów modułów fotowoltaicznych.
Pochodząca z Norwegii firma REC Solar Holdings AS otrzymała certyfikat wystawiony przez francuską jednostkę Certisolis dla modułu fotowoltaicznego REC Alpha Pure. Certyfikat potwierdza, że proces produkcji modułu został zrealizowany przy zachowaniu odpowiednio niskiego śladu węglowego.
Dokument otwiera przed norweskim producentem drzwi na rynek francuski, gdzie krajowy regulator rynku energetycznego wymaga, aby moduły fotowoltaiczne w projektach korzystających z rządowego wsparcia posiadały odpowiednio niski ślad węglowy.
REC Alpha Pure to najnowszy moduł od norweskiego producenta zajmującego się produkcją wysokiej czystości krzemu oraz modułów fotowoltaicznych. Jest kontynuacją poprzedniej serii Alpha, która została uznana za najlepszy moduł w 2020 podczas Intersolar Award 2020 w kategorii „Fotowoltaika”.
Najnowszy moduł fotowoltaiczny Alpha Pure występuje w wariancie o maksymalnej mocy nominalnej 410 Wp i sprawności 22,2 proc., co na ten moment stanowi jeden z najlepszych wyników na rynku fotowoltaicznym.
Producent podkreśla, że Alpha Pure ma wysoką gęstością mocy wynoszącą dla najmocniejszego wariantu 222 Wp/m2. Napięcie obwodu otwartego Voc jest równe 49V, prąd zwarcia Isc wynosi 10,35A. Alpha Pure posiada jeden z najniższych w branży współczynników temperaturowych mocy Pmax wynoszący -0,26%/°C. Moduł występuje jedynie w wersji full black.
Jak czytamy w karcie katalogowej REC Alpha Pure, zainstalowany przez certyfikowanego partnera jest objęty potrójnym pakietem 25-letniej gwarancji, na który składają się gwarancja na wydajność, gwarancja produktowa oraz gwarancja na pokrycie kosztów związanych z wymianą wadliwego modułu. Po 25 latach eksploatacji Alpha Pure ma wciąż pracować z wydajnością stanowiącą przynajmniej 92 proc. początkowej mocy.
Certyfikat Certisolis dotyczący niskiego śladu węglowego stawia Alpha Pure wśród modułów wykonywanych z dużym naciskiem na minimalizację wpływu w środowisko. Warto również zaznaczyć, że norweski moduł jest w 100% pozbawiony ołowiu.
Jak czytamy w komunikacie producenta, przy założeniu, że w 2022 roku na świecie powstanie 200 GW mocy w fotowoltaice i każdy zainstalowany kWp miałby odpowiadać za redukcję 10 kg ekwiwalentu CO2, sektor PV mógłby wygenerować redukcję emisji rzędu 2 Mt CO2, co daje równowartość 4,6 miliona baryłek ropy.
Dzięki certyfikatowi Certisolis moduł Alpha Pure został uznany przez francuskiego regulatora jako kwalifikujący się do wykorzystania w projektach objętych aukcyjnym systemem wsparcia.
W ostatniej francuskiej aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych obok ceny energii – stanowiącej nadal kluczowe kryterium przy wyborze zwycięskich ofert (70 proc.) – wprowadzone zostały również kryteria wpływu na środowisko (16 proc.) oraz śladu węglowego (9 proc.).
Nowy program dla odnawialnych źródeł energii we Francji, określany jako PPE2 (Programmation Pluriannuelle de l’Energie), zakłada przyznanie wsparcia w aukcjach przeprowadzonych w latach 2022-2026 dla projektów o łącznej mocy aż 29 GW.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.