Podhale zyskało wsparcie magazynu energii od MEB GROUP

Podhale zyskało wsparcie magazynu energii od MEB GROUP
MEB Group

MEB Group producent i generalny wykonawca magazynów energii – wybudował instalację fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka w Zakopanem. Takie rozwiązanie ma nie tylko ograniczyć koszty zakupu energii z sieci, ale także zmniejszy skoki poboru mocy w czasie szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Konferencji Episkopatu Polski jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Zakopanem. Historia tego miejsca sięga 1910 roku. Z tego okresu pochodzi zachowana do dziś drewniana część obiektu nawiązująca swoją architekturą do stylu zakopiańskiego. Teraz zabytkowa infrastruktura Księżówki została uzupełniona o instalację fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii. Będzie to najwyżej położony magazyn energii w Polsce.

Na potrzeby tego projektu MEB wykonał instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp, która została rozlokowana na zadaszeniach parkingu oraz obok niego. Instalacja składa się ze 135 modułów PV. Tyle ma wystarczyć, aby osiągnąć roczną produkcję energii elektrycznej w wysokości nieco ponad 36 MWh. Istotnym aspektem inwestycji było wykonanie carportu z konstrukcji imitującej styl zakopiański. Część wyprodukowanej energii trafia do bateryjnego magazynu energii o pojemności 40 kWh z opcją rozbudowy do 140 kWh. Producent urządzenia ma gwarantować jego prawidłową pracę przez co najmniej 22 lata. 

REKLAMA

Główny wykonawca inwestycji MEB Group wskazuje na sens wykorzystania magazynu energii w kontekście skokowego wzrostu zapotrzebowania na energię generowanego w czasie ładowania samochodów elektrycznych. Krótkotrwałe zwiększenie poboru w czasie szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych ma być pokrywane ze zmagazynowanej energii bez powstawania pików poboru mocy szczytowej z sieci. Zastosowanie magazynów energii zabezpiecza użytkownika przed negatywnym wpływem innych instalacji fotowoltaicznych na sieć energetyczną.

Jak wielokrotnie już podkreślali założyciele MEB Group tylko magazyny energii są w tym momencie rozwiązaniem dla nadciągających problemów przeciążenia sieci energetycznej i windowania cen przez operatorów sieci dystrybucyjnych.

– Olbrzymie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami powoduje problemy ze stabilnością sieci dystrybucyjnej, która nie była projektowana w celu przyjmowania dużej ilości energii elektrycznej z fotowoltaiki i pracy w charakterze wirtualnego magazynu. Wyjściem z tej sytuacji jest budowa autonomicznych magazynów energii, które przyjmować będą nadwyżki wyprodukowanej w instalacji PV energii i oddawać je w momencie największego zapotrzebowania – podkreśla prezes MEB Damian Koziol.

– W większości obiektów przemysłowych zużycie energii elektrycznej podlega rytmowi dziennemu związanemu ze specyfiką działalności. Ten rytm zużycia energii nie zawsze pokrywa się jednak z profilem czasowym produkcji ze źródeł odnawialnych. Aby zapewnić możliwie najefektywniejsze wykorzystanie prądu, nadwyżka jest magazynowana w okresie najmniejszego zużycia i oddawana w szczytach zapotrzebowania – podkreśla prezes MEB Group.

Warto dodać, że jest to druga Zielona Wyspa Energetyczna w kraju i druga zaprojektowana i zbudowana przez MEB Group. Pierwsza znajduje się w Kamieniu Śląskim k. Opola i składa się z magazynu energii o pojemności prawie 1 MWh i farmy o mocy 0,5 MWp. Inwestycja ta została doceniona przez kapituły licznych konkursów –  otrzymała m.in. tytuł Modernizacji Roku 2019 i obiektu XXV-lecia i stawiła Polskę w wąskim gronie krajów, które posiadają i wykorzystują takie systemy.

REKLAMA



artykuł sponsorowany